Νίκη στο… τέλος για Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν, που την προηγούμενη εβδομάδα πανηγύρισε τον τίτλο, κατάφερε τελικά να φτάσει σε ένα επιτυχία (3-2 εκτός την Εξέλσιορ) με γκολ στο τέλος! «Διπλό» παραμονής για την Χεράκλες, ισοπαλία 1-1 ανάμεσα στην Χέρενφεν και την Βίλεμ…

Η πρωταθλήτρια έφτασε έτσι στην 4η σερί νίκη, ενώ η Εξέλσιορ, που συνέχισε τη αρνητικό της σερί είναι στο +3 από τα μπαράζ παραμονής και τη Μπρέντα. Ο Λοκάντια… λύτρωσε την PSV με γκολ στις καθυστερήσεις (90’+1). Το αυτογκόλ του ντε Γιονγκ ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ στο 51’, ενώ ο Γουινάλντουμ στο 68’ έφερε το ματς στα ίσα. Η αποβολή του Ισιμάτ Μιρίν στο 72’ με δεύτερη (η πρώτη στο 66’) κίτρινη κάρτα σε πέναλτι που κέρδισε η Εξέλσιορ, άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι, με τον Στανς να δίνει ξανά τα ηνία στους γηπεδούχους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 73’ από την «άσπρη βούλα»… Ο Ντιπέι  στο 75’ και ο Λοκάντια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισαν τη νίκη γοήτρου στους πρωταθλητές.

Η Χεράκλες νίκησε 3-1 εκτός τη Μπρέντα και με το 2ο σερί «τρίποντο» είναι πλέον στο +6 από την αντίπαλό της και τα πλέι οφ παραμονής. Η γηπεδούχος δεν νίκησε για 4η αγωνιστική (0-3-1), αλλά έχασε το αήττητο σερί που είχε… χτίσει!

Ξένοιασε και η Ουτρέχτη με το 2-0 εκτός έδρας κόντρα στη Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Η γηπεδούχος είναι προτελευταία και στα μπαράζ παραμονής (στο -5 από την… σωτηρία), ενώ η φιλοξενούμενη με την 2η σερί νίκη απομακρύνθηκε από τις επικίνδυνες θέσεις.

Ισοπαλία 1-1 είχαμε ανάμεσα στη Χέρενφεν και τη Βίλεμ, με τη γηπεδούχο να είναι 6η, ενώ η φιλοξενούμενη έμεινε 9η, και στο -6 7η Τσβόλε…

Αναλυτικά για την 32η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος έχουμε:
Παρασκευή
Ντεν Χάαγκ-Φίτεσε 1-0 (85’ Κράμερ)
Σάββατο
Χέρενφέν – Βίλεμ 1-1 (80′ Ουτ / 78′ Μπρούνο Αντράντε)
Μπρέντα – Χεράκλες 1-3 (38′ Σόιτνες / 16′ Λίνσεν, 25′ Ζόμερ, 71′ Ναβράτιλ)
Γκόου Αχέντ Ιγκλς – Ουτρέχτη 0-2 (19′, 61′ Αλέ)
Εξέλσιορ – Αϊντχόφεν 2-3 (51′ αυτ. Λουκ ντε Γιόνγκ, 73′ πέν. Στανς / 68′ Βαϊνάλντουμ, 75′ Ντεπάι, 90’+1 Λοκάντια)