«Δικέφαλο φτερούγισμα» για 3η θέση!

Ένα ακόμα βήμα για την κατάληψη της 3ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Basket League έκανε ο ΠΑΟΚ. Αν και… ζορίστηκε ο “Δικέφαλος του Βορρά” επικράτησε με σκορ 77-72 επί του Κολοσσού στην Πυλαία έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε 20 πόντους ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Όντουμ με 14 πόντους και 8 ασίστ και ο Βον με 12. Για την ομάδα της Ρόδου ξεχώρισε ο Τσάμης με 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από νωρίς το ρυθμό τους, σχημάτισαν διαφορά 12 πόντων (21-9) και παρά την αντίδραση του Κολοσσού στο τελευταίο τρίλεπτο, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +10 (27-17). Ίδια και καλύτερη η εικόνα της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλος στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά “εκτοξεύτηκε” ακόμα και στους 17 πόντους (36-19) όμως, με κορυφαίους τους Τσάμη και Λαρεντζάκη οι φιλοξενούμενοι τη “ροκάνισαν” και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 45-37. Στην 3η περίοδο οι άμυνες… χαλάρωσαν. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το +10 και με τους Βον και Όντουμ να αναλαμβάνουν δράση ξέφυγαν με 13 (58-45) για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +11 (64-53). Το ματς κυλούσε στο ίδιο μοτίβο και στην 4η και τελευταία περίοδο όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο έγινε ντέρμπι. Ο Κολοσσός μείωσε στους 3 (71-68) δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη αλλά ο ΠΑΟΚ αποδείχτηκε πιο εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και κατέκτησε το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 42-34, 64-53, 77-72