«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα τίτλου!

Ένα βήμα από την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Α1 βόλεϊ γυναικών απέχει ο Ολυμπιακός. Μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν με 3-2 επί του Παναθηναϊκού στο Ρέντη και έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών.
Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος. Σχημάτισε από νωρίς διαφορά και παρά την αντεπίθεση των “Πράσινων” (14-13), ξέφυγε εκ νέου και έφτασε στο 1-0 με 25-18. Στη συνέχεια οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Παναθηναϊκός οδηγούσε στο σκορ και με ξέσπασμα στο φινάλε κι ενώ η διαφορά ήταν στο +1 (19-20) πέτυχε πέντε συνεχόμενους πέντε και ισοφάρισε. Στο 3ο σετ το ματς έγινε ντέρμπι καθώς οι “ερυθρόλευκες” ξεκίνησαν πιο δυνατά και έφτασαν να προηγούνται με 12-7. Όμως, το “Τριφύλλι” αντέδρασε, πέρασε μπροστά στο σκορ και σχημάτισε μάλιστα διαφορά ασφαλείας (15-20), την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος. Χέρι – χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και στο 4ο σετ. Τουλάχιστον μέχρι το 15-15 αφού στη συνέχεια ο Ολυμπιακός… πάτησε γκάζι και με ένα απίστευτο κρεσέντο ισοφάρισε σε 2-2 με 25-16. Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και το “θρίλερ” συνεχίστηκε, ίσως στον καλύτερο τελικό των τελευταίων χρόνων. 6-6 με επίθεση της Βέσοβιτς και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κράτησε το μικρό προβάδισμά του μέχρι το τέλος και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.
Την Τετάρτη (29/4) στις 20:00 ο τέταρτος τελικός στην Κυψέλη.
Τα σετ: 25-18, 19-25, 23-25, 25-16, 15-13