«Τεσσάρα» και ξανά 4η η Βαλένθια

Η Βαλένθια παρουσιάστηκε από το πρώτο ημίχρονο σοβαρή με τη Γρανάδα στο «Μεστάγια» και έτσι έφτασε στην επιτυχία με 4-0 για την 33η αγωνιστική, αποτέλεσμα με το οποίο πέρασε ξανά στην 4η θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ…

Οι «νυχτερίδες» πέτυχαν επέστρεψαν στις νίκες και είναι στο +2 από την Σεβίλλη. Η Γρανάδα δεν νίκησε για 7η αγωνιστική (0-3-4) και είναι σε πολύ δύσκολη σε ότι αφορά στην παραμονή, αφού βρίσκεται στην ζώνη υποβιβασμού και στο -6 από την 17η Αλμερία.

Η γηπεδούχος καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, χάρη στην καρφωτή κεφαλιά του Φουέγο στο 26’ και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παρέχο στο 40’. Στο δεύτερο μέρος η Βαλένθια έριξε τον ρυθμό της, αλλά έφτασε σε άλλα δυο γκολ στο τέλος. Ο Φεγουλί σκόραρε με πολύ ωραίο σουτ στο 85′, για να έρθει ο Νεγρέδο με κεφαλιά από κοντά να γράψει το τελικό 4-0 στο 88′.

Αναλυτικά για την 33η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν έχουμε:
Παρασκευή
Κόρδοβα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-1 (56′ Μπενάτ)
Σάββατο
Εσπανιόλ-Μπαρτσελόνα 0-2 (17′ Νεϊμάρ, 25′ Μέσι)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Έλτσε 3-0 (55′, 77′ Γκριζμάν, 63′ Ραούλ Γκαρθία)
Χετάφε-Λεβάντε 0-1 (35′ Κασαδέσους)
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ 0-0
Κυριακή
Μάλαγα-Λα Κορούνια 1-1 (47’ Άμραμπατ / 60’ Οριόλ Ριέρα)
Αλμερία-Έιμπαρ 2-0 (8′ Μπιφουμά, 68′ πέν. Βέρθα)
Σεβίλλη-Ράγιο Βαγεκάνο 2-0 (16′ Ιμπόρα, 43′ Καρίσο)
Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 2-4 (9′ Νολίτο, 29′ Μίνα / 16′ Κρόος, 24′, 69′ Τσιτσαρίτο, 43′ Χάμες)