«Τριάρα» με ανατροπή η Λιλ

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από τη Λανς, η Λιλ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης με σκορ 3-1. Στο 24′ οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έχουν ήδη υποβιβαστεί, άνοιξαν το σκορ με τον Σαβάρια όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 41′ έφεραν το ματς στα ίσια με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουφάλ. Η ανατροπή για τη Λιλ ολοκληρώθηκε στο 74′ όταν ο Σιντιμπέ “έγραψε” το 2-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Οριγκί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Το πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής
Παρασκευή 1/5Μετς-Μαρσέιγ 0-2 (38’, 62’ Ζινιάκ)
Σάββατο 2/5Λιόν-Εβιάν 2-0 (21’ Γκρενιέ, 38’ πεν. Λακαζέτ)Μπαστιά-Σεντ Ετιέν 1-0 (84’ Αγιτέ)Γκινγκάμπ-Ρεμς 2-0 (62’ πεν. Μποβού, 90’+4’ Μαντάν)Λοριάν-Μπορντό 0-0Μονπελιέ-Ρεν 0-0Νις-Καέν 1-1 (41’ Εδουάρδο-15’ Μπενεζέ)
Κυριακή 3/5Λιλ-Λανς 3-1 (41′ πεν. Μπουφάλ, 74′ Σιντιμπέ, 90’+3′ Οριγκί – 24′ Σαβάρια) Μονακό-Τουλούζ (18:00) Ναντ-Παρί Σεν Ζερμέν (22:00)