Με την ψυχή στο στόμα 4ος ο Άρης

Αν και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο Άρης πήρε με αγχωτικό τρόπο τη νίκη με 69-66 κόντρα στον Ρέθυμνο και τερμάτισε την 4η θέση του πρωταθλήματος στην κανονική περίοδο.
Ο Άρης πήρε σκορ από 9 παίκτες και με άμυνα ατσάλι στην δεύτερη περίοδο έφτασε στην τελική επικράτηση και άφησε στην 5η θέση την ΑΕΚ. Η ομάδα του Πρίφτη είχε εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα (21/31, 68%).
Οι κίτρινοι ήταν πιο δημιουργικοί μοιράζοντας 18 ασίστ ενώ αντίθετα το Ρέθυμνο προσπάθησε να περάσει τη μπάλα στο ζωγραφιστό (21/50, 42%) αλλά οι ψηλοί του Άρη έκαναν σωστά τη δουλειά τους.
Το Ρέθυμνο μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-2 στα 7.26” πριν το τέλος της περιόδου. Ο Άρης ισορρόπησε αλλά τελικά οι Κρητικοί ήταν μπροστά με 20-17 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.
Σημείο κλειδί για το παιχνίδι ήταν η δεύτερη περίοδος. Με επιμέρους σκορ 21-8 ο Άρης βρέθηκε στο +10 (38-28) στο ημίχρονο.
Με το τρίποντο του Τόμας στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Άρης ανέβασε τη διαφορά στο +13 (41-28). Το Ρέθυμνο αντέδρασε και μείωσε με τους 6 στα 6 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου (43-37). Οι Θεσσαλονικείς δεν αγχώθηκαν και με ένα σερί 6-0 ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +12 (52-40) 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Σάφτεναρ διαμόρφωσε το 54-44 του τρίτου δεκαλέπτου.
Ο Άρης επαναπαύθηκε νομίζοντας ότι το παιχνίδι έχει τελειώσει, αλλά το Ρέθυμνο είχε αντίθετη άποψη. Το πρώτο καλάθι για τους γηπεδούχους στην τέταρτη περίοδο σημείωσε ο Φαγιέ στα 6.30 πριν το φινάλε του αγώνα. Η ομάδα του Πρίφτη κρατούσε πάντως της διαφορά γύρο στους 10 πόντους αλλά έπαθε μπλακ άουτ 1.30 λεπτό πριν το τέλος. Με σερί 6-0 το Ρέθυμνο πλησίασε στους 2 (66-68) 24” πριν το τέλος. Ο Νέιμικ στα 6 δευτερόλεπτα με 1/2 βολές έκανε το 66-69 αλλά το τρίποντο της ισοφάρισης από τον Φαγιέ στην εκπνοή ήταν άστοχο.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ ο Νέιμικ σημείωσε 12. Από την άλλη μεριά ο Καλαμπόκης είχε 18 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί ενώ ο Φαγιέ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ δεν κατάφεραν να δώσουν τη νίκη στους Κρητικούς.
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 28-38, 44-54, 66-69
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κουμπούρας 2, Σάφτεναρ 8, Κάουνσιλ 8, Άλεν, Καλαμπόκης 18, Φαγιέ 15, Σίνης, Χείλαρης 2, Κράβιτς 2, Χόλις 11
Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 6, Ριντ 2, Τόμας 11, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 17, Νέιμικ 12, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 11