Νίκη με θέαμα για την Κηφισιά

Στο ντέρμπι των απογοητευμένων νίκησε το μπάσκετ, καθώς Πανιώνιος και Κηφισιά πρόσφεραν ωραίο θέαμα. Αντίο με ήττα για τον Πανιώνιο, στη 10η θέση η Κηφισιά μετά το 98-89 στη Νέα Σμύρνη
Χωρίς πίεση Πανιώνιος και Κηφισιά έπαιξαν το τελευταίο του ματς στην κανονική περίοδο. Και οι δύο ήθελαν τη νίκη για να κλείσουν τη σεζόν με ψηλά το κεφάλι, τελικά η Κηφισιά ήταν αυτή που επικράτησε.
Η Κηφσιά πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 36-29 στο 14′ ωστόσο ο Πανι΄ψωνιος απάντησε άμεσα για να κλείσει το ημίχρονο με τρεις πόντους διαφοράς για τους φιλοξενούμενους (45-48)
Ο Ταμπς για τον Πανιώνιο και ο Πεσάκοβιτς για τη Κηφισιά παρέμειναν πιστοί στο σκοράρισμα. Πολύ γρήγορος ρυθμός, πολλά σουτ και ψηλό σκορ χαρακτήρισα την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερες λύσεις και προηγήθηκαν με 59-49 (9-0 στο 25′) ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 72-63.
Ο Πανιώνιος πλησίασε στους 6 (73-79),αλλά η Κηφισιά κράτησε και τελείωσε με ψηλά το κεφάλι την παρουσία της στην κανονική περίοδο.
Τα δεκάλεπτα: 23-25, 45-48, 63-72, 89-98
Πανιώνιος: Πετρόπουλος 2, Βεργίνης 10, Σίχεϊ 7(5ασ), Σπυρόπουλος 11(1), Στραντ 5(1), Οικονομόπουλος 5(1), Μπιλής 7(1), Σταμάτης 11(2), Γεωργιάδης 2, Ταμπς 29(6/8τρ), Μωραΐτης
Κηφισιά: Κόβινγκτορ, Πόποβιτς 18(2/3τρ, 5ασ), Πεσάκοβιτς 22(3/6τρ), Μαυροειδής 11(10ρ, 4ασ), Ψαθάς 19, Μελισσαράτος 10(6ρ), Ντέιβις 14(2), Μπάρλος 4, Βασιλόπουλος