Πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ

Μπροστά σε 500 θεατές στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα πρόκρισης, επικρατώντας 28-27 της ΑΕΚ στο 1ο ματς της ημιτελικής σειράς της Α1 Ανδρών. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με τον Τσίλη να σημειώνει το νικητήριο τέρμα στο 59:48 (12 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε).
Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη με εξαιρετικό ξεκίνημα (0-3), κρατώντας τον ΠΑΟΚ χωρίς γκολ για 13 λεπτά (13-26) και έχτισε μία διαφορά ασφαλείας (6-11 στο 27′), με πρωταγωνιστές τους Παναγιώτη Νικολαΐδη, Γιώργο Παπαδόπουλο και τον τερματοφύλακα Πλεχ. Ο ΠΑΟΚ είχε τρομερό επιθετικό πρόβλημα με τον Αλβανό να μην είναι σε καλή ημέρα, ενώ Τσίλης, Ιωαννίδης είχαν χάσει έξι σουτ από το δεξί εξτρέμ. Ο Νίκος Γεωργιάδης έριξε στο ματς τον Γουργούμη αντί του Μπουκοβίνα και με τρία σερί γκολ του Τσίλη στην κόντρα ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-11 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 9-12 με νέο τέρμα του Π. Νικολαϊδη.
Στο β΄ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος και με κορυφαίους τους Παλάσκα, Νίκο Νικολαϊδη κατάφερε να γυρίσει το ματς. Αρχικά ισοφάρισε 15-15, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 37′ με επιμέρους σκορ 10-4, ενώ στο 47′ ξέφυγε με +4 (23-19) με σερί 4-0, δείχνοντας πως ελέγχει πλήρως το ματς, ενώ και ο Μπουκοβίνας επέστρεψε κάτω απο τα δοκάρια.
Η ΑΕΚ παρά την αποβολή (τρεις δίλεπτες) του Μπακαούκα στο 54΄ αντέδρασε σωστά και κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας σε 24-22, ενώ με τους Νικολαϊδη στο 57΄ (26-26) και Παπαδόπουλο Γ. (27-27) στο 59′. Ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία οργανωμένη επίθεση του ματς και ο Τσίλης με τέρμα στο 59:48 έκρινε την αναμέτρηση με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να ισοφαρίσει στην τελευταία της επίθεση.
Το δεύτερο ματς θα διεξαχθεί την Τετάρτη κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας της “Ένωσης” με τον ΠΑΟΚ να θέλει την νίκη, ώστε να προκριθεί στον τελικό και την ΑΕΚ για να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς πάλι πίσω στη Θεσσαλονίκη.
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-7, 5-8, 5-9, 5-9, 9-12 (ημχ), 13-14, 18-17, 22-19, 24-22, 26-25, 28-27
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 9, Γουργούμης, Τσίλης 6, Νικολαΐδης Ν. 5, Κοκώνης 1, Ιωαννίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 3, Καραγκιοζόπουλος, Τσακίρης 2, Β. Κεσίδης, Στ. Κεσίδης 1, Κωστακίδης.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 4, Δημοσθένους 4, Νικολαΐδης Π. 7, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 4, Κατσίκης 1, Χρ. Παπαδόπουλος, Ξηρός, Πλεχ, Γ. Παπαδόπουλος 3, Τσιλιμπάρης.