Αρχική / Διάφορα αλλά όχι Αδιάφορα / O Ολυμπιακός στον τελικό! Η οικογένεια Σπανούλη πανηγυρίζει (εικόνες)
O Ολυμπιακός στον τελικό! Η οικογένεια Σπανούλη πανηγυρίζει (εικόνες) thumbnail

O Ολυμπιακός στον τελικό! Η οικογένεια Σπανούλη πανηγυρίζει (εικόνες)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ ως αουτσάιντερ και όταν βρέθηκε λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα στο -9, πολλοί πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει.

Όχι όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και ειδικά ο ηγέτης του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος –αν και δεν είχε φανεί καθόλου στο γήπεδο μέχρι το 4ο δεκάλεπτο- πήρε τους ερυθρόλευκους από το χέρι και τους οδήγησε σε μια επική ανατροπή!

Πηγαίνοντας οι ομάδες καλάθι-καλάθι στο σκορ ως το τέλος, η ΤΣΣΚΑ ήταν πίσω με 70-68 και είχε 7 δευτερόλεπτα για επίθεση.

Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού δεν άφησε τους Ρώσους να εκδηλώσουν επίθεση και η κόρνα της λήξης βρήκε τους παίκτες, το τιμ και τους οπαδούς του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν σαν τρελοί την πρόκριση στον τελικό του Final Four!

O Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό, ελπίζοντας για το 4ο αστέρι

Μετά το τέλος ο αρχηγός του ΟΣΦΠ πήγε να αγκαλιάσει τον γιο του που είχε ξυπνήσει και χαμογελούσε στην αγκαλιά της μαμάς που είχε δακρύσει.