Εύκολα στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έγινε η πρώτη ομάδα που κερδίζει την πρόκρισή της στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League μετά τη 2η νίκη του επί του Κολοσσού με 100-70.
Αν και άρχισε “μουδιασμένα” στο παιχνίδι, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός βρήκε τον ρυθμό του στο πρώτο ημίχρονο κι αυτό τον οδήγησε σε διαφορά 10 πόντων (51-31) με το τέλος αυτού. Ο Κολοσσός άρχισε καλύτερα, κλείνοντας τους διαδρόμους, προηγήθηκε με 0-4 (2’), η συνέχεια ήταν όμως εντελώς διαφορετική. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 13-2 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (13-6, 6’), καθώς βρήκαν ανοιχτό γήπεδο άρα και τους εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-15.
Ιδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σε ρόλο… μπροστάτη σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, συνέβαλλε όμως και η αποτελεσματικότητα των Κούπερ, Φώτση έξω από τα 6,75. Ο πρώτος σημείωσε εννιά πόντους με 3/3 προσπάθειες και ο δεύτερος πέτυχε οκτώ πόντους. Ο Κολοσσός δεν ήταν το ίδιο εύστοχος στα τρίποντα (2/13) και η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 16 πόντων (36-20, 13’).
Με 7-1 επιμέρους σκορ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 37-27 (15’), για να ακολουθήσει όμως η απάντηση του Παναθηναϊκού με δικό τους επιμέρους σκορ (14-4) έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (51-31).
Ο Παπαγιάννης ήταν το κεντρικό πρόσωπο του Παναθηναϊκού στο 3ο δεκάλεπτο καθώς σημείωσε οκτώ πόντους και μοίρασε δύο τάπες. Οι γηπεδούχοι άρχισαν με 7-0 σερί, ανέβασαν τη διαφορά στους 27 πόντους (58-31, 22’) την οποία διατήρησε ως το τέλος της περιόδου. Ο Κολοσσός προσπάθησε να απαντήσει από απόσταση 6,75 μέτρων, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 72-45.
Η διαφορά παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα και στη τελευταία περίοδο (82-51, 34’). Οι προπονητές των δύο ομάδων μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε έως και με διαφορά 35 πόντων (89-54) με την συμπλήρωση 36 αγωνιστικών λεπτών και εν τέλει έφτασε στην επικράτηση με 30 πόντους διαφορά και σκορ 100-70.
Δεκάλεπτα: 24-15, 51-31, 72-45, 100-70
Παναθηναϊκός: Σλότερ 8, Μποχωρίδης 7(5ρ), Φώτσης 10(2τρ, 9ρ), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 16(9ρ), Διαμαντίδης 3(1τρ, 13ασ), Μπατίστα 7, Μπλουμς 8(2), Παπαγιάννης 14(7/7δ, 4ρ, 3μπλ), Λούντζης 2, Κούπερ 9(3/5τρ, 4ρ, 3ασ), Μόργκαν 12(4/5δ, 1/1τρ).
Κολοσσός: Τολιόπουλος 7, Λαρεντζάκης 4, Ουότερς 18(2), Μανωλόπουλος 11(1/6τρ), Στεφανίδης 10(2), Λίντεν 11(2), Σκοτ 2(6ρ), Τσάμης 7(7ρ, 3ασ).