Κυπελλούχος ο ΑΠΟΕΛ σε επεισοδιακό τελικό

Το Κύπελλο Κύπρου κατέκτησε ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος επιβλήθηκε στον τελικό της ΑΕΛ Λεμεσού με το εμφατικό 4-2, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από επεισόδια.

Το σκορ άνοιξε για την ΑΕΚ ο Σέμα, ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ανέβασαν κατακόρυφα την αποδοσή τους και κατάφεραν να φτάσουν στην επίτευξη τεσσάρων τερμάτων. Ο Ντε Βινσέντι έκανε το 1-1 στο 31′, ενώ ο Εφραίμ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 45′. Στο 53′ ο Εφραίμ σκόραρε και πάλι για το 3-1, ενώ το 4-1 έκανε ο Ρίισε. Η ΑΕΛ κατάφερε απλά να μειώσει σε 4-2 με τον Σιελή στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από σοβαρά επεισόδια στην κερκίδα των οπαδών της ΑΕΛ μερίδα εκ των οποίων συγκρούστηκε με αστυνομικές δυνάμεις, τα οποία προκάλεσαν τη διακοπή του αγώνα για 40 λεπτά.