Ξέσπασε στον Κόροιβο ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στο ΣΕΦ στον Κόροιβο (91-52) στην πρώτη αναμέτρηση των δύο αντιπάλων για την προημιτελική φάση των πλέι οφ, μετά την επιστροφή του από το Φάιναλ Φορ της Μαδρίτης.
Μετά το πρώτο μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ του ΣΕΦ με βάση την πολύ καλή άμυνα τους, που τους έδωσε την ευκαιρία να βρουν ρυθμό στην επίθεση και να πετύχουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής του Ολυμπιακού, μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής τους παίκτες του (την θέση του τραυματία Κώστα Σλούκα πήρε ο Δημήτρης Κατσίβελης), χρησιμοποίησε τον Βασίλη Σπανούλη μόλις για κάτι παραπάνω από 11′, και είδε τον Δημήτρη Αγραβάνη με 14 πόντους (3/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα) να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του και τον Όλιβερ Λαφαγιέτ να μοιράζει τις 9 από τις 22 ασίστ των «ερυθρόλευκων» στην συνάντηση.
Ο Ολυμπιακός με τον Γιώργο Πρίντεζη να πετυχαίνει τους 8 από τους πρώτους 10 πόντους του και την άμυνα του να βελτιώνεται μετά το 10-10, που σημειώθηκε 4’ και 35’’ πριν την λήξη της περιόδου, τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (20-14).
Οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους σκορ 10-2 με τέσσερις πόντους του Οθέλο Χάντερ ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (30-16) λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου δίλεπτου της δεύτερης περιόδου. Με δύο τρίποντα των Δημήτρη Αγραβάνη, Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 20 πόντους (42-22) με 1’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τρίποντο του Ντόνοβαν Κερκ ο Κόροιβος κατέβασε την διαφορά στους 17 (44-27) λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους.
Με επτά σερί πόντους με ένα τρίποντο του Κερκ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 14 (48-34) 2’ και 16’’ μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντο και φάουλ και νέο τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, σουτ έξω από τα 6,75, επίσης, του Βαγγέλη Μάντζαρη και τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη… εκτόξευσαν την διαφορά στους 29 (66-37) με 2’ και 29’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.
Με επτά σερί πόντους με ένα τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διαφορά 33 πόντων (77-44) στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη και γκολ φάουλ του Δημήτρη Αγραβάνη διαμορφώθηκε το τελικό 91-52 και η διαφορά των 39 πόντων, που ήταν η μεγαλύτερη της ομάδας του Πειραιά στην συνάντηση.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 44-27, 74-44, 91-52.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 2 (6 ριμπάουντ), Χάντερ 11, Ντάνστον 7, Σπανούλης 10 (2), Ντάρντεν, Παπαπέτρου 9 (1), Λαφαγιέτ 2 (9 ασίστ), Λοτζέσκι 12 (1), Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 14 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάντζαρης 11 (1), Κατσίβελης 5 (1).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 3, Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 3, Παπαπέτρου 3 (1), Μπάουερς 10, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 8, Φιλιππάκος, Κιρκ 13 (1), Ρούμπιο 5, Γαλιώτος 5, Φουρνοδαυλος.