Με τρίποντη… καταιγίδα το 2-0!

Ο Ολυμπιακός με εξαιρετική άμυνα και ρυθμό στην επίθεση (17/27 τρίποντα συνολικά) ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο νίκησε εύκολα στην Αμαλιάδα τον Κόροιβο με 91-59 και προκρίθηκε με 2-0 νίκες στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στην οποία θα αντιμετωπίσει τον Άρη με πλεονέκτημα έδρας!
Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στην συνάντηση με ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση με αποτέλεσμα να κάνουν μια σαρωτική εμφάνιση στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός αμυντικά… έπνιξε τους γηπεδούχους, ενώ στην επίθεση χάρις στην πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας (29 ασίστ) η ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα ήταν εντυπωσιακή. Οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 9/12 τρίποντα.
Με δύο τρίποντα του Τρεμέλ Ντάρντεν και ένα του Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-2 πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Με έξι σερί πόντους του Οθέλο Χάντερ, η ομάδα του Πειραιά ανέβασε την διαφορά στους 18 (22-4) λίγο πριν το 7’. Με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Βαγγέλη Μάντζαρη και μακρινό σουτ του Όλιβερ Λαφαγιέτ η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού έφτασε και τους 19 (27-8) με 1’ και 4’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.
Η ομάδα του Πειραιά ξεπέρασε τους 20 πόντους διαφοράς στο 11’, όταν προηγήθηκε με 32-11 μετά από λέι απ του Λαφαγιέτ και τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με δύο τρίποντα του Λαφαγιέτ και ένα του Δημήτρη Αγραβάνη αύξησε την διαφορά στους 30 (48-18) 2’ και 23’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Με τρίποντο του Σπανούλη οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 31 (51-20) λίγο πριν το 19’, ενώ ο Τζόσουα Μάτζετ πέτυχε το πρώτο τρίποντο μετά από 15 προσπάθειες του Κοροίβου (52-23 σκορ πρώτου μέρους) με 30’’ να απομένουν για την εκπνοή της δεύτερης περιόδου.
Ο ρυθμός του Ολυμπιακού έπεσε στην τρίτη περίοδο, ο Κόροιβος μπήκε βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Ντόνοβαν Κιρκ, Τίμοθι Μπάουερς και Ανδρέα Κανονίδη, κατέβασε την διαφορά στους 20 (55-35) 2’ και 21’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δύο τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι από την γωνία και ένα ακόμη του Λαφαγιέτ, και τελείωσαν την τρίτη περίοδο στο +26 (66-40).
Τα δεκάλεπτα: 11-27, 23-52, 40-66, 59-91
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 5 (1), Γιαννακίδης 13 (3), Αγγελόπουλος, Παπαπέτρου 3 (1), Μπάουερς 10, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 4, Φιλιππάκος 2, Κιρκ 10, Ρούμπιο 6, Γαλιώτος 4, Μπατής.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 10 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 10 (2), Ντάρντεν 8 (2), Παπαπέτρου 3 (1), Λαφαγιέτ 13 (3), Λοτζέσκι 16 (4), Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1).