Του έχει… κόψει ταρίφα!

Ο Ολυμπιακός έχει… κόψει ταρίφα στον Άρη, τον οποίο νίκησε και στην δεύτερη αναμέτρηση για την ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ εύκολα (92-57).
Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται μια ακόμη νίκη για να προκριθούν στους τελικούς, ενώ η σειρά μεταφέρεται στην Θεσσαλονίκη και στο «Nick Galis Hall» την προσεχή Τρίτη (2/6, 18:30). Οι «κίτρινοι» είναι τιμωρημένοι από τον τελευταίο αγώνα της προημιτελικής σειράς των πλέι οφ κόντρα στην ΑΕΚ με ποινή διεξαγωγής τεσσάρων εντός έδρας αναμετρήσεων «κεκλεισμένων των θυρών», συνεπώς το ματς στην Θεσσαλονίκη θα γίνει χωρίς θεατές στις εξέδρες.
Η ομάδα του Πειραιά έλεγξε από την αρχή έως το τέλος την συνάντηση με εξαιρετική άμυνα, που του έδωσε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση. Το εξαιρετικό ποσοστό των «ερυθρόλευκων» στα τρίποντα (10/19) ήταν αποτέλεσμα του πολύ καλού ρυθμού τους στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και της, επίσης, πολύ καλής κυκλοφορίας της μπάλας (23 ασίστ).
Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός και αποτελεσματικός στην άμυνα του, όπως συνηθίζει, σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ανάγκασε τον Άρη να κάνει 11 λάθη σε αυτό το διάστημα και από την καλή άμυνα του βρήκε ρυθμό στην επίθεση (4/7 τρίποντα) και απαντήσεις στην άμυνα ζώνης των «κίτρινων».
Μετά τα ισορροπημένα πρώτα τέσσερα λεπτά (9-9 με πρωταγωνιστές τον Βασίλη Σπανούλη για τους «ερυθρόλευκους» και τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ για τον Άρη), ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 15-9 στο 6’ και με 21-11 λίγο πριν το 8’. Με γκολ φάουλ του Πρίντεζη οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (24-13).
Με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σπανούλη, Μπρεντ Πέτγουεϊ και Ματ Λοτζέσκι και την άμυνα του να λειτουργεί εξαιρετικά ο Ολυμπιακός άνοιξε την διαφορά στους 19 (41-22) 3’ και 36’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και μετά από επιμέρους σκορ 17-9. Με σερί 6-0 στα τελευταία 1’ και 50’’ του πρώτου μέρους, με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λοτζέσκι, οι «ερυθρόλευκοι» τελειώσαν το πρώτο ημίχρονο στο +23 (47-24).
Με δύο τρίποντα του Βαγγέλη Μάντζαρη ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά στους 27 (58-31) με 6’ και 14’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Με γκολ φάουλ του Πρίντεζη, κάρφωμα του Μπράιαντ Ντάνστον και μια βολή του Τρεμέλ Ντάρντεν, οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν τους 30 πόντους διαφοράς (65-33) σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.
Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ του ΣΕΦ και με δύο τρίποντα των Πέτγουεϊ, Λοτζέσκι, γκολ φάουλ του Χάντερ και δύο βολές του Πέτγουεϊ, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +42 (78-36). Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 46 (86-40) με νέο τρίποντο του Πέτγουεϊ και πέντε σερί πόντους με ένα τρίποντο του Κατσίβελη με 7’ και 28’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.
Τα δεκάλεπτα: 24-13, 47-24, 78-36, 92-57.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13 (3/3 τρ.), Χάντερ 7, Ντάνστον 6, Σπανούλης 12 (2), Ντάρντεν 3, Σλούκας 2, Λαφαγιέτ 6, Λοτζέσκι 13 (2), Πρίντεζης 14, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 8 (2), Κατσίβελης 6 (1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7 (1), Τσιάρας 2, Δήμας 1, Ριντ 6 (2), Τόμας 15 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 7, Βεζένκοφ 17 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ.