Τελικοί… με γκολ και OVER!!!

Γράφει ο «Εξάσφαιρος»e-mail: [email protected]Πολύ σημαντικά ματς έχει και το κουπόνι της Κυριακής, με τελικούς» σε όλα τα… επίπεδα! Τόσο σε πρωταθλήματα που παίζονται… θέσεις και εισιτήρια, όσο και στα Κύπελλα! Έτσι, μπορούμε να έχουμε παιχνίδια με… γκολ και OVER! Παίζουν φαβορί σε καλές τιμές, δείτε και πιθανά «Χινάρια» για μεγαλύτερες αποδόσεις. Κάνουμε… παιχνίδι και με τα «2-3γκολ», προσοχή στα μπαράζ! Το κουπόνι έχει 19 παιχνίδια που παίζονται μονό αποδεκτά, τα περισσότερα μπαίνουν σε δυάδες, ενώ όλα παίζονται σε τριάδες!!! Με τον ΟΠΑΠ να προσφέρει σούπερ τιμές! Πάμε να δούμε τις προτάσεις της στήλης για τις αναμετρήσεις της Κυριακής… Θα σας επαναλάβω πως η τελική επιλογή των σημείων για τα παρολί σας ανήκει σε εσάς. Αν «βλέπετε» ένα σημείο, να μην διστάζετε να το ποντάρετε… Καλή μελέτη με πολλές επιτυχίες…Προσπαθεί να ανέβει η ΑΪΚ (συνολικά 4-4-2/14-13), δέχεται γκολ, προέρχεται από 3/3 OVER, εντός έδρας είναι αήττητη (4-1-0/12-4). Στο «σπίτι» της μετράει 4/5 OVER. Το ίδιο ισχύει και για την Χέλσινμποργκ (συνολικά 4-2-4/12-12), η οποία σκοράρει ένα με δυο γκολ, προέρχεται από 3/4 OVER. Εκτός έδρας μετράει 1-1-3 (5-9). Προσοχή στην παράδοση, από το 2010 έχουν έρθει 5/5 OVER με τέσσερα σερί 2-1!Η Βεστσάελαντ (συνολικά 8-6-17/27-49) παίζει την… ζωή της εκτός με την Έσμπιεργκ, ομάδα που κυνηγά. Η γηπεδούχος (συνολικά 8-10-13/44-44) είναι στο +4 από την αντίπαλό της, η οποία είναι στην ζώνη υποβιβασμού, και εάν δεν χάσει, σώθηκε. Προέρχεται πάντως από 4/5 OVER, καθώς δέχεται γκολ. Εντός έδρας μετράει 4-7-5 (23-20) και μπορεί να σκοράρει. Παίζει την τελευταία αγωνιστική με την Μπρόντμπι εκτός. Η φιλοξενούμενη μόνο με νίκη θα ελπίζει, άρα θα κυνηγήσει γκολ, εκτός έδρας έχει 3-2-11 (11-32), δέχεται τέρματα, μακριά από το «σπίτι» της μετράει 13/16 ματς από τουλάχιστον δυο γκολ και πάνω. Από την περίοδο 2011-12 η ιστορία έχει, ανεξαρτήτως έδρας, 6/7 OVER, φέτος είχαμε 3-0 στην έδρα της Έσμπιεργκ και 1-4 στο «σπίτι» της Βεστσάελαντ… Σπόρτινγκ και Μπράγκα θα τα δώσουν… όλα για το Κύπελλο και είναι σε θέση να σκοράρουν στον τελικό που θα γίνει στην Κόμπρα. Η γηπεδούχος τερμάτισε 3η στο πρωτάθλημα με 22-10-2 (67-29), ενώ η αντίπαλο της ήταν 4η με 17-7-10 (55-28). Τα «λιοντάρια» στο Κύπελλο μετράνε 5-1-0, εκτός των άλλων απέκλεισαν και την Πόρτο (3-1 εκτός). Στα ημιτελικά σε διπλά ματς έβγαλαν εκτός τη Νάσιοναλ, με 2-2 στη Μαδέιρα και 1-0 εντός. Η Μπράγκα μετράει και αυτή 5-1-0 στο Κύπελλο, εκτός των άλλων, απέκλεισε της Μπενφίκα (2-1 εκτός) και Γκιμαράες (2-1 εκτός). Στα ημιτελικά έβγαλε την Ρίο Άβε, 3-0 εντός και 1-1 εκτός. Φέτος η Σπόρτινγκ νίκησε στο πρωτάθλημα δυο φορές με 1-0 εκτός και 4-1 εντός… Ανεξαρτήτως έδρας από την περίοδο 2010-11 έχουν έρθει 7/10 G/G, 7/10 OVER (με 4 στα «2-3γκολ»)… Διατηρείται στην πρώτη 10άδα η Αλντοσίβι (συνολικά 6-3-4/18-16) τρέχει… σερί 4-0-1, μετά και τη μεγάλη νίκη με 3-0 εκτός την Μπόκα, στις τέσσερις νίκες της δεν έχει δεχτεί γκολ (8-3). Εντός έχει 2-2-2 (7-8). Η Ρασίνγκ (συνολικά 6-6-1/16-6) προέρχεται από αποκλεισμό στο Κόπα Λιμπερταδόρες από την Γκουαρανί (ήττα εκτός με 1-0, 0-0 εντός). Θέλει να μείνει κοντά στην κορυφή. Έχει φέρει μάλιστα και τις έξι ισοπαλίες εκτός (0-6-0/3-3), τρέχει… σερί 6-6-0, μετράει 8/8 UNDER στα τελευταία της… Μόνο νίκη θέλει η Νάπολι (συνολικά 18-9-10/68-50) για να πάρει την 3η θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Δέχεται όμως γκολ, προέρχεται στο καμπιονάτο από 8/8 OVER, καθώς δέχεται τέρματα. Εντός έδρας έχει 11-5-2 (44-24) με 13/18 OVER! Η Λάτσιο (συνολικά 20-6-11/67-36) είναι στο +3 από την αντίπαλό της και στην τελευταία θέση, αλλά τελευταία κάνει… νερά, προέρχεται από 3/4 G/G και 2/3 OVER. Μπορεί και αυτή να σκοράρει, ειδικά εάν δεχτεί γκολ. Έχασε και το Κύπελλο, 2-1 στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια) από την Γιουβέντους. Εκτός έδρας μετράει 8-5-5 (27-18) με 14/18 ματς με τουλάχιστον δυο γκολ και πάνω… Η παράδοση «γράφει» 3-3-1 από την περίοδο 2007-08 (με 3/4 OVER από την σεζόν 2010-11). Ανεξαρτήτως έδρας από την περίοδο 2010-11 έχουν έρθει 5/9 OVER και 5/9 G/G… Η Σαραγόσα θέλει να κλείσει… εισιτήριο-μέσω της 6ης θέσης-στα πλέι οφ ανόδου, είναι 6η με 15-15-10 (59-54) και στο +4 από την Πονφεραντίνα. Σκοράρει και δέχεται γκολ, προέρχεται από σπουδαία επιτυχία με 3-1 εκτός με την Βαγιαδολίδ. Εντός (10-7-3/33-18) είναι σε θέση να σκοράρει, μετράει στην έδρα της 12/20 UNDER και 10 «2-3γκολ». Η Λας Πάλμας (συνολικά 20-12-8/68-45) είναι 4η, διαθέτει πιο δυνατή επίθεση, προέρχεται από τρεις σερί νίκες και διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για την 2η θέση και την απευθείας άνοδο. Μετράει 4/4 OVER στα ισάριθμα τελευταία της ματς. Προέρχεται από 7/8 «2-3γκολ». Εκτός έδρας έχει 6-8-6 (27-26) με 4/5 OVER στα πιο πρόσφατα. Στον πρώτο γύρο είχαμε 5-3, πέρυσι στην Σαραγόσα 1-2 (και 2-0 το 2009)! Η Σπόρτινγκ Χιχόν (συνολικά 19-19-2/52-27) κυνηγά την 2η θέση και την απευθείας άνοδο, μπορεί να σκοράρει, θα ψάξει νίκη με όσο το δυνατόν περισσότερα γκολ, εντός έχει 13-6-1 (34-14). Μόνο με νίκη η Σαμπαντέλ (συνολικά 8-13-19/39-62) θα ελπίζει σε παραμονή, αλλά δεν κρατάει την τύχη της στα χέρια της. Δέχεται γκολ, προέρχεται από σερί 0-1-4 και δυο ήττες με 1-3! Πέρυσι είχαμε 3-1, φέτος στον πρώτο γύρο 2-2… Στη Βραζιλία έχουμε και clasico στο Ρίο ντε Τζανέιρο με την Φλαμένγκο να παίζει κόντρα στην Φλουμινένσε (έχουν κοινή έδρα το «Μαρακανά»). Η γηπεδούχος σκοράρει και δέχεται γκολ, μετράει 0-1-2 (4-6) με 3/3 G/G και 2/3 OVER. Η φιλοξενούμενη έχει 1-1-1 (2-4) με 2/3 UNDER. Η ιστορία «γράφει» 4-4-2, πέρυσι είχαμε 1-1… Την Παρασκευή μας… πλήρωσε 2,30 το OVER στο Κίλμες-Σαν Λορέντζο (1-2) θα ρισκάρω και στο Εστουδιάντες-Κολόν Σάντα Φε. Η γηπεδούχος (συνολικά 5-4-4/15-17) μπορεί να σκοράρει εντός (2-2-2/7-8), αλλά δέχεται γκολ. Προέρχεται από δυο σερί νίκες με 2-1. Η φιλοξενούμενη (συνολικά 3-6-4/13-17) δέχεται γκολ, προέρχεται από 4/5 OVER, εκτός έχει 1-3-3 (6-11). Την Πέμπτη αποκλείστηκε στο Κύπελλο από την Ακασούσο (γ’ κατηγορία) με 5-4 στα πέναλτι εκτός (0-0). Η ιστορία «γράφει» 1-4-5 με 6/10 OVER!!! ΠΡΟΤΕΙΝΩ340 ΑΪΚ-ΧΕΛΣΙΝΜΠΟΡΓΚ OVER/σκορ 2-1 1,60/7,00346 ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ-ΒΕΣΤΣΑΕΛΑΝΤ OVER 1,65396 ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣ.-ΜΠΡΑΓΚΑ 2-3γκολ(ή GOAL) 1,80/1,60406 ΑΛΝΤΟΣΙΒΙ-ΡΑΣΙΝΓΚ Χ 2,90157 ΝΑΠΟΛΙ-ΛΑΤΣΙΟ OVERή GOAL 1,65/1,45383 ΣΑΡΑΓΟΣΑ-ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ 2-3γκολ 1,85-Στο ματς της Σαραγόσα με την Λας Πάλμας (κωδ. 383) είναι πιθανό να έχουμε συνολικά τρία τέρματα, το αναφέρω αυτό διότι το OVER πληρώνει 1,70… -Στον τελικό Κυπέλλου ανάμεσα στην Σπόρτινγκ και την Μπράγκα (κωδ. 396), παίζει… μπάλα και το «Χημίχρονο» (1,90).Παίζουν και αυτά… 384 ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ-ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ OVER 1,60421 ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ-ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ Χ 3,00423 ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ-ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ OVER 2,30-Στο παιχνίδι της Εστουδιάντες με την Κολόν Σάντα Φε (κωδ. 423), είναι πιθανό να έχουμε συνολικά τρία τέρματα, το αναφέρω αυτό, διότι μπορεί να… καλύψει κάποιος με «2-3γκολ» (1,70). ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ…Με λογική και σύνεση… -Βίκινγκ και Βαλερένγκα είναι σε θέση να πετύχουν γκολ. Η γηπεδούχος (συνολικά 6-1-3/16-10) είναι αήττητη για έξι αγωνιστικές (5-1-0) μετά και το 4-0 στο «σπίτι» της Άαλεσουντ, εντός έδρας είναι δυνατή με 3-1-1 (8-7) με 3/5 OVER. Βρίσκεται στο -1 από την αντίπαλό της, η οποία είναι ισόβαθμη με την Στάμπαεκ στην 2η θέση. Η φιλοξενούμενη (συνολικά 6-2-2/23-15) σκοράρει πιο εύκολα, όπως φάνηκε και στο 3-0 στο γήπεδο της Σάντεφιορντ. Προέρχεται από σερί 3-0-0 με 3/3 OVER. Εκτός έδρας δεν έχει χάσει με 3-2-0 (13-8) και 5/5 GOAL, 3/5 OVER. Η ιστορία «γράφει» 6/8 OVER από το 2007, πέρυσι είχαμε 5-5 (1-1 στο γήπεδο της Βαλερένγκα).-Δυνατό πρόσωπο έχει δείξει η Σόγκνταλ (συνολικά 7-2-1/17-8) και εντός έδρας (4-0-1/10-5) μπορεί να σκοράρει. Τρέχει… σερί 4-1-0, νίκησε μάλιστα με 2-1 την Σάντνες εκτός, τη μοναδική ομάδα που δεν είχε χάσει. Με αδυναμίες η Φρέντρικασταντ (συνολικά 1-5-4/12-21) δέχεται γκολ, προέρχεται από 4/4 OVER, εκτός έδρας μετράει 0-1-3 (2-10). -Η Χιρόνα (συνολικά 23-9-8/61-34) κρατάει στα… χέρια της την 2η θέση και την απευθείας άνοδο, τρέχει… σερί 6-1-0, την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την Λούγκο. Εκτός έδρας έχει 12-3-5 (30-20). Παίζει στη Μαγιόρκα (συνολικά 13-9-18/51-61), η οποία έχει σωθεί, εντός έχει 9-4-7 (29-26), προέρχεται από ήττα με 4-2 εκτός από την Αλμπαθέτε… -Περνάει πρώτη η Έλφσμποργκ (συνολικά 7-2-1/19-10) με νέα νίκη, είναι αήττητη για πέντε αγωνιστικές (4-1-0), προέρχεται από 4/5 G/G. Εντός δεν έχει χάσει (3-2-0/10-7). Η Έρεμπρο (συνολικά 2-2-6/7-19) δεν ξεκίνησε καλά, δέχεται γκολ, αλλά ανεβαίνει σιγά, σιγά, προέρχεται από στο σερί νίκες, μπορεί να σκοράρει. Εκτός έδρας μετράει 0-1-4 (1-11). Η ιστορία «γράφει» 4-2-1 από το 2005… 386 ΒΙΚΙΝΓΚ-ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ OVER 1,45339 ΣΟΓΚΝΤΑΛ-ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ 1 1,45379 ΜΑΓΙΟΡΚΑ-ΧΙΡΟΝΑ 2 1,50————————————————————————————–364 ΦΙΤΕΣΕ-ΧΕΡΕΝΦΕΝ GOAL 1,35367 ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ-ΕΡΕΜΠΡΟ 1ή GOAL 1,35/1,65****Έχει τύχη το OVER και στα παιχνίδια Μάλμε-Ατβίνταμπεργκ (κωδ. 368), Στρόμεν-Νεστ σότρα (κωδ. 392), Ατλ. Ρίβερ Πλέιτ-Ρασίνγκ Μοντεβίδεο (κωδ. 400), με τιμές 1,40, 1,50 και 1,50… ****Σαραγόσα και Λας Πάλμας είναι σε θέση να σκοράρουν στον μεταξύ τους αγώνα, το ματς έχει κωδικό 383 και το GOAL έχει απόδοση 1,45… ****Στον 1ο όμιλο της ellite round για το EURO/UNDER 19 Πορτογαλία και Ισπανία πέτυχαν την 1η αγωνιστική επιβλητικές νίκες με 6-1 και 4-1 κόντρα σε Τουρκία και Γεωργία. Τώρα, η Πορτογαλία παίζει με την Γεωργία και μπορεί νέα επιτυχία, πριν από τον «τελικό» με τους «φούριας ρόχας» (περνάει στην τελική φάση μόνο η πρώτη). Το παιχνίδι έχει κωδικό 337, χαμηλά το «διπλό» (1,20) και το OVER (1,30). ****Στον αγώνα της ΑΪΚ με την Χέλσινμποργκ (κωδ. 340) με βάση την ανάλυση που σας έκανα παραπάνω, ο «άσος», έστω και… οριακά μπορεί να έρθει, έχει τιμή 1,45! ****Αστέρας Τρίπολης και Ατρόμητος στοχεύουν πλέον στην 2η θέση στα πλέι οφ, αλλά μέχρι στιγμής έχουν παρουσιάζει μεγάλο πρόβλημα στο γκολ τις τρεις πρώτες αγωνιστικές (0-0 έληξε και το μεταξύ τους ματς στο Περιστέρι). Φέτος στην κανονική διάρκεια είχαμε 1-0 στην Τρίπολη. Το ματς έχει κωδικό 366, λέτε να έχουμε UNDER (1,65);————————————————————————————————————————
Παιχνίδι… με τα «2-3γκολ»Υπάρχουν στο κουπόνι τέσσερις αναμετρήσεις στις οποίες μπορούμε ποντάρουμε σε σημείο από το «σύνολο τερμάτων» και συγκεκριμένα στα «2-3γκολ». Αναφέρομαι στους αγώνες Οσασούνα-Ουέλβα (κωδ. 381), Τενερίφη-Μπέτις (κωδ. 385), Πενιαρόλ-Φένιξ (κωδ. 402) με τιμές 1,80, 1,80 και 1,90… ————————————————————————————————————————
Ρισκάροντας και εδώ με «Χ»… -Η Σανγκάη Σιπγ (συνολικά 6-4-1/19-8) έχει μια ήττα μέχρι στιγμής και εντός δεν έχει χάσει (5-1-0/15-4). Η Σάντονγκ Λούνεγκ (συνολικά 7-1-3/24-14) τρέχει… σερί 4-1-0, εκτός έδρας έχει 2-1-1 (7-6). Ισόβαθμες είναι οι δυο ομάδες και βρίσκονται ψηλά. Πέρυσι είχαμε 0-0 και 3-3 στην έδρα της νυν φιλοξενούμενης! -Νιου Ίνγκλαντ και Λος Άντζελες ήταν το ζευγάρι του περσινού τελικού στο MLS, με τους Γκάλαξι να κερδίζουν στην έδρα τους 2-1 στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια). Η γηπεδούχος (συνολικά 5-5-3/18-16) δεν έχει νίκη στα τέσσερα τελευταία (0-3-1). Σε 11 αγώνες έχει πάντως μόλις μια ήττα (5-5-1), εντός δεν έχει χάσει με 3-4-0 (10-4). Στο «σπίτι» της συνολικά είναι 16 σερί ματς χωρίς ήττα. Έχει πάντως δυο πολύ σημαντικές απουσίες. Το Λος Άντζελες (συνολικά 5-5-4/13-15) προέρχεται από δυο νίκες με 1-0 εντός κόντρα σε Χιούστον, Σολτ Λέικ, προσπαθεί να βρει σταθερότητα, εκτός έχει 0-3-4 (4-12)… 331 ΣΑΝΓΚΑΗ ΣΙΠΓ-ΣΑΝΤΟΝΓΚ ΛΟΥΝΕΓΚ Χ 3,25425 ΝΙΟΥ ΙΝΓΚΛΑΝΤ-ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ Χ 3,15****Κορίνθιανς-Παλμέιρας είναι το μεγάλο clasico του Σάο Πάολο. Η γηπεδούχος μετράει 2-1-0 (2-0) με 3/3 UNDER. Η φιλοξενούμενη δεν χάνει εύκολα, έχει 0-2-1 (2-3) με δυο σερί UNDER. Η ιστορία «γράφει» 3-2-0 από το 2010 (4-4-1 ανεξαρτήτως έδρας). Το ματς έχει κωδικό 411, προσοχή μην έχουμε «Χ» (3,05). ————————————————————————————————————————
Προσοχή και στα μπαράζ (Ευρώπης/ανόδου-παραμονής)-Η Φίτεσε πήρε 2-2 στον πρώτο αγώνα από την Χέρενφεν εκτός έδρας και τώρα οι δυο ομάδες θα τα δώσουν… όλα για το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Παίζουν τη ρεβάνς των τελικών (β’ γύρος) στα πλέι οφ Ευρώπης στην Ολλανδία, ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι, σε περίπτωση ισοπαλίας.Η Φίτεσε είναι επικίνδυνη και σκοράρει. Ήταν 5η στην κανονική διάρκεια με 16-10-8 (66-43), εντός είχε 8-8-1 (36-18). Στον 1ο γύρο απέκλεισε την Τσβόλε με νίκη 2-1 εκτός και ισοπαλία 1-1 εντός… Έχει το προβάδισμα, μπορεί να σκοράρει. Η Χέρενφεν θέλει γκολ, δέχεται πάντως τέρματα. Ήταν 7η στην κανονική διάρκεια με 13-11-10 (53-46) και εκτός είχε 5-6-6 (20-25)… Στον β’ γύρο των πλέι οφ απέκλεισε τη Φέγενορντ με νίκη 1-0 εντός, ενώ πήρε 2-2 στο Ρότερνταμ στην παράταση, καθώς έχασε με 1-0 στην κανονική διάρκεια. Στα έξι τελευταία της μετράει μάλιστα τέσσερα UNDER. Φέτος είχαμε 4-1 στην έδρα της Χέρενφεν και 1-1 στο «σπίτι» της Φίτεσε. Η ιστορία από την περίοδο 2004-05 στο γήπεδο της Φίτεσε «γράφει» 1-5-4 με 5/10 OVER και 7/10 G/G… Από την περίοδο 2010-11 ανεξαρτήτως έδρας έχουμε 3-6-1 με 10/10 G/G και 6/10 OVER και 6/10 «2-3γκολ»… Το ματς έχει κωδικό 364, από 1,35 πληρώνουν τόσο το GOAL, όσο και το OVER.. -Σαρλερουά και Μαλίν θα δώσουν στο Βέλγιο τη ρεβάνς στο τελικό μπαράζ για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, με την φιλοξενούμενη να έχει νικήσει στον πρώτο αγώνα με 2-1… Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι, σε περίπτωση ισοπαλίας. Θυμίζω ότι η γηπεδούχος βγήκε 5η στα πλέι οφ τίτλου, ενώ η γηπεδούχος ήταν η τελική νικήτρια στα πλέι οφ 7-14. Η Σαρλερουά θέλει γκολ για να ελπίζει. Στα πλέι οφ τίτλου είχε 3-2-3 (11-10), είναι ικανή για γκολ, δέχεται τέρματα… Στην κανονική διάρκεια ήταν 6η με 14-7-9 (44-31) και εντός είχε 8-3-4 (23-12). Στην έδρα της έχει 13/20 ματς από τουλάχιστον δυο γκολ και πάνω. Η Μαλίν μπορεί να σκοράρει, αλλά θα κοιτάξει και να προφυλάξει το αποτέλεσμα του πρώτο αγώνα. Ήταν 1η στον 1ο όμιλο με 5-0-1 (14-3) των πλέι οφ 7-14, και στη συνέχεια απέκλεισε την Λόκερεν (πήρε την πρωτιά στον 2ο όμιλο) με 2-2 εκτός και νίκη 2-1 εντός. Στη κανονική διάρκεια βγήκε 9η με 10-11-9 (37-39), εκτός έδρας είχε αδυναμίες (3-5-7/16-28). Προέρχεται από πέντε σερί OVER. Συνολικά εκτός έδρας έχει 10/20 OVER, και 17/20 παιχνίδια από τουλάχιστον δυο γκολ και πάνω… Φέτος είχαμε 2-0 στο Σαρλερουά και 0-0 στην έδρα της Μαλίν. Στο γήπεδο της Σαρλερουά η ιστορία «γράφει» 1-3-3 από την περίοδο 2007-08 με 5/6 G/G από την σεζόν 2008-09 και 4/6 OVER και 3/6 «2-3γκολ». Το ματς έχει κωδικό 374, παίζει… και εδώ το GOAL (1,45). Πιθανό να έχουμε τρία τέρματα, αναφέρω ότι το OVER πληρώνει 1,70 και τα «2-3γκολ» (1,85)… -Στα μπαράζ για άνοδο/παραμονή στην Ολλανδία (β’ και α’ κατηγορία) γίνονται οι ρεβάνς για τον γ’ και τελικό γύρο, ώστε να βγουν οι δυο ομάδες που θα παίξουν του χρόνου στα «σαλόνια»… Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση… ισοπαλίας και μετά τις ρεβάνς, ακολουθούν παράταση, εάν χρειαστεί και πέναλτι!Η Ρόντα φιλοξενεί την Μπρέντα με την φιλοξενούμενη να έχει νικήσει στον πρώτο αγώνα με 1-0. Μιλάμε για ομάδες που αξίζουν να είναι στην α’ κατηγορία. Η γηπεδούχος θέλει να είναι και του χρόνου στα «σαλόνια», έχει το προβάδισμα. Ήταν 16η στην α’ κατηγορία με 6-10-18 (36-68) και εντός είχε 3-5-9 (19-32). Στον β’ γύρο… καθάρισε την Φένλο με δυο νίκες, 1-0 εκτός και 3-0 εντός! Κρατάει την κατάσταση στα χέρια της. Η Ρόντα θέλει γκολ. Βγήκε 3η στην κανονική περίοδο στην β’ κατηγορία με 21-6-11 (69-58) και εκτός είχε 10-3-6 (27-29). Βγήκε 2η στην 2η περίοδο του πρωταθλήματος πίσω από την Ναϊμέγκεν. Στον β’ γύρο έβγαλε εκτός της Έμεν με νίκη 1-0 εκτός και ισοπαλία 2-2 εντός! Η ιστορία «γράφει» 4-1-4 από την περίοδο 2004-05. Επίσης έχουμε 3-1-4, ανεξαρτήτως έδρας από την σεζόν 2010-11 με 6/8 OVER και 5/8 G/G…Ο αγώνας έχει κωδικό 336 μπορεί να μην χάσει η Μπρέντα, με τον «άσο» στο 1,75 και το «Χ» στο 3,45. Στο 1,35 το GOAL και στο 1,50 το OVER… -Ανάμεσα στη Φόλενταμ και την Ντε Γκράαφστσαπ δεν είχαμε γκολ (0-0) στον πρώτο τους αγώνα. Μιλάμε για ομάδες που έπαιξαν και οι δυο στην β’ κατηγορία. Η γηπεδούχος απέκλεισε την ΦΚ Αϊντχόφεν στον β’ γύρο με νίκη 2-1 εντός και 1-1 εκτός. Βγήκε 5η στην κανονική περίοδο με 18-8-12 (83-68) και εντός ήταν επικίνδυνη με 9-5-5 (37-28). Θα κοιτάξει να μην δεχτεί γκολ… Η φιλοξενούμενη κατάφερε στον β’ γύρο να πετάξει εκτός της Γκόου Αχέντ Ιγκλς, ομάδα που έπαιζε στην α’ κατηγορία, με δυο νίκες με 1-0. Έπαιξε και στον α’ γύρο των πλέι οφ και απέκλεισε την Αλμέρε Σίτι με νίκη 2-1 στην παράταση στο «σπίτι» της (1-1 και τα δυο ματς). Βγήκε 6η στην Β’ Ολλανδίας με 18-7-13 (73-49) και εκτός είχε 5-5-9 (28-30).Φέτος στα δυο παιχνίδια τους η Φόλενταμ πέτυχε ισάριθμες νίκες με 2-1 εντός και 2-0 εκτός έδρας. Η ιστορία «γράφει» 4-0-3 από την περίοδο 2005-06, με 4/7 UNDER (έχουν τρία 0-1 από τη σεζόν 2009-10)… Ο αγώνας-θα γίνει σε συνθετικό χλοοτάπητα-έχει κωδικό 329, περιμένω προσεκτικές τις δυο ομάδες, οριακά… να έχουμε τρία τέρματα, στο 2,00 τα «2-3γκολ» (στο 2,05 το UNDER). Προσοχή στο «Χμίχρονο» (1,95). Μπορεί να μην χάσει η Ντε Γκράαφστσαπ, πληρώνει 2,25 το «διπλό» και 3,25 το «Χ»… ————————————————————————————————————————
Απομένει το τυπικό μέρος… -Η Σάντος Λαγκούνα θριάμβευσε με 5-0 της Κερετάρο στον πρώτο ματς των τελικών του Κλαουσούρα 2015 στο Μεξικό και έχει… καθαρίσει την κούπα! Τώρα, πάει στην έδρα της αντιπάλου της με στόχο να σηκώσει το τρόπαιο. Μιλάμε για ομάδες που έφτασαν στον τελικό, ενώ μπήκαν στη Λιγκίγια την τελευταία στιγμή! Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, μετά και το δεύτερο παιχνίδι, θα ακολουθήσει παράταση, εάν χρειαστεί και πέναλτι. Η φιλοξενούμενη για να κάνει το… θαύμα θέλει τουλάχιστον πέντε (!). Ήταν 6η στην κανονική διάρκεια με 8-2-7 (25-23), εντός είχε 5-0-3 (9-7). Στους «8» απέκλεισε την Βέρακρουζ με 2-1 εντός και 2-2 εκτός. Στη συνέχεια έβγαλε την Πατσούκα, έχασε εκτός 2-0, ακολούθησε η νίκη με το ίδιο σκορ εντός, αλλά είχε τερματίσει πιο ψηλά στην κανονική διάρκεια και πέρασε. Προέρχεται από 8/11 OVER και 6/10 G/G… Μέχρι και τον πρώτο τελικό έπαιζε με τον ενθουσιασμό της πρωτάρας, ενώ με τον «Μίδα» των πάγκων Βίκτορ Βούσετιτς στην τεχνική ηγεσία μετράει 9-1-3, βρήκε δίχτυα στα 15/18 τελευταία…Η φιλοξενούμενη είναι πιο έμπειρη ομάδα και το έδειξε αυτό στον πρώτο αγώνα. Πέταξε εκτός πρώτα την 1η της κανονικής διάρκειας (Τίγκρες) με 1-1 εντός και νίκη 1-0 εκτός. Στα ημιτελικά έβγαλε την Γουαδαλαχάρα με 0-0 στην έδρα της και νίκη με 3-0 στο δεύτερο ματς. Σκοράρει και εκτός. Βγήκε στην κανονική διάρκεια 8η με 7-4-6 (24-31), εκτός 3-1-4 (8-9). Στα 12 τελευταία της έχει μόλις μια ήττα (7-4-1)…Φέτος για το Κλαουσούρα είχαμε Κερετάρο-Σάντος Λαγκούνα 0-1. Η ιστορία «γράφει» 1-3-2 από την περίοδο 2010-11 με 5/6 G/G και 3/6 OVER…Εάν ασχοληθώ μ’ αυτό το παιχνίδι, που έχει κωδικό 430, λέω να πάω με το GOAL (1,45)!Καλή επιτυχία σε όλους και όλες σε ότι και αν διαλέξετε…Μπορείτε να ακολουθήσετε τη στήλη μας και στο Facebook στην σελίδα Εξάσφαιρος (pamesports.gr)