Μοιραίος ο «Βασιλιάς», 1-0 οι «Πολεμιστές»! (videos)

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πολυπόθητου πρωταθλήματος έπειτα από 40 ολόκληρα χρόνια έκαναν τα ξημερώματα της Παρασκευής οι Γουόριορς. Οι “Πολεμιστές” επικράτησαν στην παράταση με 108-100 επί των Καβαλίερς στο Γκόλντεν Στέιτ και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών του NBA. Ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε… πράγματα και θαύματα στο παρκέ της “Oracle Arena” όμως, οι 44 πόντοι (16/30 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/10 βολές) που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του Κλίβελαντ, η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία για το break όταν λίγο πριν από το φινάλε ο “Βασιλιάς” και ο Σάμπερτ αστόχησαν κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (98-98).
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην πρώτη περίοδο και σχημάτισαν διαφορά 14 πόντων (29-15) όμως, ο Στεφ Κάρι και η παρέα του αντέδρασαν άμεσα, αποκατέστησαν την τάξη και το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Γουόριορς κυριάρχησαν και σε συνδυασμό με την απίστευτη αστοχία των “Καβς” (1/13 σουτ) έφτασαν στη σπουδαία νίκη. Στην παράταση ο Ντέβιντ Μπλατ είδε τον Καίρι Ίρβινγκ να αποχωρεί κουτσαίνοντας στα αποδυτήρια και η συμμετοχή του στον δεύτερο τελικό είναι αμφίβολη. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κάρι με 26 πόντους και 8 ασίστ ενώ ο Τόμπσον σημείωσε 21.
Τα ξημερώματα της Δευτέρας (03:00) το δεύτερο ματς της σειράς και πάλι στο Γκόλντεν Στέιτ.
Δωδεκάλεπτα: 19-29, 48-51, 73-73, 98-98, (παράταση) 108-100
Κάρι 26 (8 ασίστ), Τόμπσον 21 (6 ριμπ.), Ιγκουοντάλα 15, Γκριν 12 (6 ριμπ.), Μπαρνς 11 (6 ριμπ.), Σπέιτς 8, Εζέλι 5 (5 ριμπ.), Μπόγκουτ 4 (7 ριμπ.), Λίβινγκστον 4 – Τζέιμς 44 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Ίρβινγκ 23 (7 ριμπ., 6 ασίστ, 5 κλεψ.), Μοζγκόφ 16 (7 ριμπ.), Σμιθ 9, Σάμπερτ 6, Τόμπσον 2 (15 ριμπ.).