«Βασιλιάς» ο Δώνης στην Σαουδική Αραβία (videos)

Ακόμα… πανηγυρίζει ο Γιώργος Δώνης τον πρώτο του τίτλο στη Σαουδική Αραβία με την Αλ Χιλάλ, με τον Έλληνα τεχνικό να αποθεώνεται από όλους τόσο στην ομάδα του όσο και στην υπόλοιπη χώρα! Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού ισοφάρισε στην τελευταία φάση της παράτασης σε 1-1 και επικράτησε με 7-6 στα πέναλτι στον τελικό του «King Cup» κόντρα στην Αλ Νασρ! Τρόπαιο που πανηγύρισαν σαν τρελοί όλοι στην Αλ Χιλάλ, από την απονομή (όλοι πήραν μετάλλια) έως και την επιστροφή της ομάδας στην βάση της! Να θυμίσουμε πως ο Γιώργος Δώνης έχει πάρει μαζί του για βοηθεό και τον Μίοντραγκ Μένταν! Ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η κούπα έκανε τον πρώην προπονητή του ΠΑΟΚ και του Ατρόμητου έκανε τον Γιώργο Δώνη να πανηγυρίσει σαν τρελός. Μιλάμε ουσιαστικά για το Κύπελλο της χώρας… Να αναφέρουμε πως η Αλ Χιλάλ σήκωσε αυτό το τρόπαιο για 7ης φορά στην ιστορία της, το πρώτο ήταν το 1989! Η διοργάνωση είχε κάνει ένα διάλειμμα μεταξύ 1990 και 2007!Ο μεγάλος τελικός έγινε σ’ ένα κατάμεστο γήπεδο και στην κανονική διάρκεια δεν είχαμε σκορ (0-0). Η Αλ Χιλάλ βρέθηκε πάντως στην παράταση να χάνει στο 90’+2 με γκολ από τον Αλ Σαλάουι. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στο 120’ με κεφαλιά του Τζαφαλί και έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι…
Στη διαδικασία των πέναλτι έσπασαν… καρδιές. Μετά από 13 εύστοχα, ο τερματοφύλακας της Αλ Χιλάλ απέκρουσε το 14ο και έτσι… ανάγκασε τον Γιώργο Δώνη (πρώην τεχνικός των ΑΕΛ, Ατρόμητου, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, ΑΠΟΕΛ) να πανηγυρίσει με τρελό τρόπο που θύμισε… Ζοσέ Μουρίνιο! Ο Γιώργος Σαμαράς παραμένει εκτός…