«Ξύπνησε» αργά η Εθνική

Η Εθνική Εφήβων U19 «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση με την Εθνική Νέων Ανδρών της Γαλλίας και γνώρισε την ήττα με το τελικό 57-63, στο πλαίσιο της δεύτερης μέρα του τουρνουά adidaseurocampστο Τρεβίζο.
Η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε άστοχη στο πρώτο δεκάλεπτο και προσπάθησε να επιστρέψει σταδιακά στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά, μειώνοντας ως και τους τρεις πόντους (53-56,36’). Ένα τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα έξι πόντων στη Γαλλία, η οποία έφτασε στη νίκη.
Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Ηλίας Παπαθεοδώρου, δεν είχε στη διάθεσή του τους Βασίλη Τολιόπουλο και Δημήτρη Σταμάτη, οι οποίοι έμειναν εκτός προληπτικά, καθώς είχαν κάποιες μικρές ενοχλήσεις ο ένας στη γάμπα και ο άλλος στους προσαγωγούς. Για τα τελευταία 15’ της αναμέτρησης, δεν είχε στη διάθεσή του και τον Βασίλη Μουράτο, ο οποίος χρεώθηκε με πέντε φάουλ.
Δεκάλεπτα: 4-20, 22-35, 38-51, 57-63
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Μιλεντίγιεβιτς 11, Μουράτος 3, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 18 (11ρ), Τσαλμπούρης 7, Σκουλίδας 10, Χρηστίδης 2, Μπιλλής 5, Μιχαλούτσος 1