Ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική Γυναικών

Ιδανική αρχή έκανε η Εθνική Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που φιλοξενείται σε Ουγγαρία και Ρουμανία. Η ελληνική ομάδα νίκησε με 51-46 την Ιταλία στην πόλη Οραντέα της Ρουμανίας για τον Β’ Όμιλο της πρώτης φάσης, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-0 στην αρχή της αναμέτρησης και με 18-2 στο έκτο λεπτό. Αύριο Σάββατο (13/6, 18:00), η Εθνική Γυναικών αντιμετωπίζει την Πολωνία.
Η ελληνική ομάδα έμεινε ψύχραιμη απέναντι στο πολύ καλό ξεκίνημα της Ιταλίας, απάντησε με σερί 11-0 και μείωσε στους πέντε (18-13) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Με πρωταγωνίστριες της Άρτεμις Σπανού, Κατερίνα Σωτηρίου και τρίποντο της Αφροδίτης Κοσμά, η Εθνική Γυναικών συνέχισε την αντεπίθεση της και προσπέρασε με 23-22 λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο η Ιταλία ανέκαμψε και προηγήθηκε με 6 (33-27) στα μέσα του δεκάλεπτου. Με καλάθι της Λολίτας Λύμουρα η Εθνική Γυναικών κατέβασε την διαφορά στους 6 (37-31) στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και βρήκε τρίτο «πόλο» στην επίθεση μετά τις Σπανού, Σωτηρίου, την Κατερίνα Καλτσίδου. Η Εθνική Γυναικών προηγήθηκε με 5 (44-39) πέντε λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης και «αγκάλιασε» την νίκη όταν ξέφυγε με 8 (50-42) με σχεδόν δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 9-18, 25-22, 31-37, 51-46
ΕΛΛΑΔΑ (Δικαιουλάκος): Δημητράκου 9, Χατζηνικολάου 4 (5 ριμπ., 3 ασ.), Καλτσίδου 9 (5 ριμπ.), Λύμουρα 4 (6 ριμπ., 5 ασ.), Σωτηρίου 13 (1), Κοσμά 3 (1), Σπανού 9 (10 ριμπ. 3 ασ.).
ΙΤΑΛΙΑ (Ριτσίνι): Φασίνα 4, Ντότο 10, Σοτάνα 2, Τζανόνι 2, Γκορίνι 5 (1), Ματσιάρι 6 (2), Κρίπα 2, Ρες 13 (11 ριμπ.), Φορμίκα 2, Κονσολίνι, Γκάτι.