Νίκη χρυσάφι τα κορίτσια του μπάσκετ!

Η Εθνική ομάδα νίκησε με 74-71 την αντίστοιχη της Τσεχίας στο Ευρωμπάσκετ και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Μεγάλη εμφάνιση από την Καλτσίδου με 20 πόντους!
Η Καλτσίδου πήρε φωτιά στα τελευταία 2.30, σκόραρε όλους τους ελληνικούς πόντους και οδήγησε την Εθνική σε δύσκολη και συνάμα πολύτιμη νίκη την ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου απέναντι στην Τσεχία. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι Τσέχες χάρις στο καλό τους δεύτερο δεκάλεπτο απέκτησαν διαφορά 5 πόντων (43-48). Οι Ελληνίδες παίκτριες δεν το έβαλαν κάτω και παρ’ όλο που έχαναν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα , παρέμειναν κοντά στο σκορ και την κατάλληλη στιγμή “χτύπησαν” για να πάρουν τη νίκη!
Απολαυστική η Καλτσίδου! Δεν ήταν μόνο οι 20 προσωπικοί πόντοι που πέτυχε, αλλά τα σημαντικά της καλάθια που ουσιαστικά οδήγησαν στη νίκη την ελληνική ομάδα. Δύο λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έδωσε προβάδισμα στην Εθνική με 66-65. Οι Τσέχες απάντησαν με τρίποντο της Ελχότοβα (66-68), όμως η Καλτσίδου με 2 εύστοχες βολές και λέϊ απ έγραψε το 70-68 ένα λεπτό πριν από το φινάλε.
Η Εθνική έπαιξε σκληρή άμυνα και εκμεταλλεύτηκε τα φάουλ προς όφελός της. Εννεά δεύτερα πρι από το φινάλε η Χανούσοβα έχασε τη μία βολή. Με το σκορ στο 72-71 η Εθνική μας είχε επίθεση και η Καλτσίδου οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών όπου δεν λάθεψε για να κάνει το 74-71. Η Μπορτέλοβα στα 5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έχασε και τις δύο βολές, οι Τσέχες πήραν το επιθετικό ριμπάουντ αλλά η Μπορτέλοβα και πάλι δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, αστοχώντας σε σουτ τριών πόντων. Πλέον, όλα είναι ανοικτά για πρόκριση, η οποία θα κριθεί στον αγώνα της Κυριακής απέναντι στο Μαυροβούνιο (21/6, 19:00).
Δεκάλεπτα: 24-22, 43-48, 56-58, 74-71
Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Νικολοπούλου 2, Δημητράκου 15, Χατζηνικολάου 5, Καλτσίδου 20 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Παπαμιχαήλ 2, Λύμουρα 4 (3 ριμπ., 3 ασ.), Σωτηρίου 10 (2), Κοσμά 4, Σπανού 12 (9 ριμπ.).
Τσεχία: Μπορτελόβα 15 (3), Βέσελα 9 (1), Στεϊσκαλόβα 7, Χανουσόβα 16 (2), Μπουργκρόβα 10, Μπαρτονόβα, Ελχότοβα 14 (3), Πέτσκοβα, Χιντράκοβα