Άγγιξε το… θαύμα, περιμένει την Γαλλία!

Η Εθνική Γυναικών νίκησε στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας το Μαυροβούνιο, αλλά με 13 πόντους (76-63) και όχι με 16 που θα της έδινε την απ’ ευθείας πρόκριση στους «οκτώ» του Ευρωμπάσκετ. Τώρα η ελληνική ομάδα θέλει νίκη της Γαλλίας επί της Λευκορωσίας σε αναμέτρηση που αρχίζει στις 21:30, για να εξασφαλίσει το «εισιτήριο» στην επόμενη φάση της διοργάνωσης!
Νωρίτερα στον όμιλο της Εθνικής Γυναικών, τον E, η Τουρκία είχε νικήσει την Τσεχία με 59-48 και είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση του γκρουπ.
6. Τσεχία 1-4 6
Η ελληνική ομάδα στον αγώνα κόντρα στον Μαυροβούνιο ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο (44-27), στο οποίο προηγήθηκε μέχρι και με 20 (44-24) λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στην τρίτη περίοδο το Μαυροβούνιο αντεπιτέθηκε κατέβασε την διαφορά στους 7 (58-51 σκορ δεκάλεπτου).
Η Εθνική Γυναικών βρήκε πάλι ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης ξέφυγε με 17 (70-53). Το Μαυροβούνιο με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 72-61 με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος της συνάντησης. Η ελληνική ομάδα, ωστόσο, με το σκορ 76-63 έχασε δύο ευκαιρίες με τις Λύμουρα, Σωτηρίου, να ανεβάσει την διαφορά στο… μαγικό αριθμό 16 και έτσι τώρα περιμένει «δώρο» από την Γαλλία.
Τα δεκάλεπτα: 11-22, 27-44, 51-58, 63-76.
Η σύνθεση της Εθνικής Γυναικών (Δικαιουλάκος): Δημητράκου 29 (6 ρ, 3 α), Χατζηνικολάου 9 (5 α), Καλτσίδου 7, Παπαμιχαήλ 2, Λύμουρα 6 (6 ρ), Σωτηρίου 2, Κοσμά 8, Σπανού 13 (8 ρ, 4 α).