Το σήκωσε ο Άρης!

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της πρώτης θέσης με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό καθώς επικράτησε ύστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι με 53-51 και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στις κορασίδες.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά και αρκετά εύστοχα στα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 12-5 στο πέμπτο λεπτό με την Τσινάσα και ο Τάσος Τζιότζιος πήρε το πρώτο του τάιμ-άουτ. Ο Αρης μείωσε σε 14-12 με γκολ-φάουλ της Γιαννουσίου και ισοφάρισε με τη Θώμογλου σε 14-14, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.
Η ομάδα της Αθήνας με σερί 7-0 βρέθηκε μπροστά 21-14 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Άρης έκανε το δικό του σερί και μείωσε στο καλάθι (21-19) στο 13ο λεπτό. Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας και λαθών για πέντε λεπτά. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε για πρώτη φορά να φθάσει το +10 (30-20) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.
Το ίδιο συνέβη και στις αρχές της τρίτης περιόδου με το σκορ να διαμορφώνεται στο 34-24 ύστερα από καλάθι της Πράπα. Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28ο λεπτό, όταν ο Άρης μείωσε σε 38-36 και λίγο μετά σε 40-38. Ένα τρίποντο της Φάρου, ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό στο +5.
Ο Άρης μείωσε με την Βαντσιούρη σε 44-43 στο 33ο λεπτό και ισοφάρισε σε 47-47 με βολές της Γιαννουσίου, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Η Ελενα Τσινέκε έδωσε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στον Άρη, όμως η Φάρου με μία βολή ισοφάρισε σε 49-49. Η Γιαννουσίου και η Ελενα Τσινέκε έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Άρη, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Η Φάρου έκανε το 51-53, ενώ απέμειναν 25 δεύτερα. Ο Άρης έκανε λάθος και η μπάλα πήγε στην Αθηναϊκή ομάδα, 12 δεύτερα πριν τη λήξη, αλλά οι παίκτριές του αστόχησαν και ο τίτλος του πρωταθλητή βάφτηκε στα «κίτρινα».
Δεκάλεπτα: 14-14, 30-22, 43-38, 51-53
Διαιτητές: Παγώνης-Πιτσίλκας
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παναγόπουλος): Κασδαγλή, Τσινάσα 3, Στούπα, Φρίμα 7(1), Φάρου 23(2), Παπαγεωργοπούλου 12(2), Σελούλη, Πράπα 6.
ΑΡΗΣ (Τζιότζιος): Σικαλίδου 3(1), Τσινέκε Κ. 9, Τσινέκε Ε. 18(2), Βαντσιούρη 6, Θώμογλου 6, Γιαννουσίου 11, Χριστάκογλου, Μπουντούκα.
Ο προπονητής του Άρη, Τάσος Τζιότζιος, δήλωσε: «Είχαμε πολύ μεγάλα ψυχικά αποθέματα και καταφέραμε δύο φορές να ανατρέψουμε μια σε βάρος μας διαφορά δέκα πόντων. Όταν μας έφυγε το άγχος καταφέραμε και επικρατήσαμε έστω και στις λεπτομέρειες. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους».