Ιταλία… 2X2

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στον 3ο όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος πέτυχε η Ιταλία που επιβλήθηκε με 69-67 της Αυστραλίας. Με όπλο τους την περιφερειακή ευστοχία (είχαν 5/9 στο πρώτο δεκάλεπτο) οι Ιταλοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-16. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες έφταναν με δυσκολία στο καλάθι, ωστόσο, η Ιταλία διατήρησε σταθερά την πρωτοπορία. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό «χτύπησε» ξανά από τα 6.75μ. και πήγε στα αποδυτήρια με +8π. (37-29, στο 20’). Με άμυνα ζώνης και εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της κάτω από το καλάθι η Αυστραλία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 46-46 στο 29’ και να προσπεράσει για πρώτη φορά με κάρφωμα του ΜακΚέι (50-48) στην ολοκλήρωση του τρίτου δεκάλεπτου. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους με την Ιταλία να φτάνει στη νίκη με λέι απ του Φλακαντόρι στην εκπνοή.
Δεκάλεπτα: 16-22, 29-37, 50-48, 67-69
Αυστραλία (Καπόρν): Βασίλιεβιτς 16(2), Γκλόβερ, Κρεμπς 2, Γουϊλσον 4, Μπλαγκόγιεβιτς, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 4, Τζ.Γουάιτ 7, Κλαρκ 6(1), ΜακΒέι 18, Γκακ 4, ΜακΚέι 2, Χάντερ 4.
Ιταλία (Καπομπιάνκο): Κόστα 2, Ντελά Ρόσα 6(2), Σεβερίνι 9(1), Λούπουσορ 13(3), Μαστελάρι 6(2), Πικαρέλι 2, Λα Τόρε, Φλακαντόρι 23(3), Λουκαρέλι 3(1), Ρούιου, Τότε 3, Κακάτσι 2
Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Ανάγια (Παναμάς) Φερνάντεθ (Κόστα Ρίκα)