Άνοδος στην πρώτη κατηγορία για την Εθνική Νέων Γυναικών!

Την άνοδο της στην πρώτη κατηγορία της Ευρώπης πέτυχε η Εθνική Νέων Γυναικών μετά την νίκη… θρίλερ επί της Λιθουανίας (68-65). Η ελληνική ομάδα τερμάτισε στην τρίτη θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 που ολοκληρώθηκε απόψε στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου και την νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην πρώτη κατηγορία.
Η Εθνική Νέων Γυναικών ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο στο τέλος του οποίου προηγήθηκε με 17-16. Στην δεύτερη περίοδο όμως, η Λιθουανία πάτησε το «γκάζι» και με επιμέρους σκορ 23-11, κατάφερε στο ημίχρονο να περάσει μπροστά στο σκορ με 39-28.
Η ομάδα της Ελένης Καφαντάρη όμως έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο ημίχρονο, η Χριστινάκη ανέβασε «ταχύτητα» και μαζί με την Φασούλα οδηγούσαν επιθετικά την Ελλάδα, που στο 30’ είχε μειώσει σε 52-47. Η αντεπίθεση της Εθνικής Νέων Γυναικών συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα στο 33′ να πάρει ξανά προβάδισμα με 56-55! Από εκεί κι έπειτα το ματς πήρε τη μορφή «θρίλερ» με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.
Δύο λεπτά πριν από το φινάλε, με τρίποντο της Σταμάτη η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 66-63 και κατάφερε να διατηρήσει ως το τέλος το προβάδισμα, φτάνοντας στην άνοδο!
Δεκάλεπτα: 17-16, 28-39, 47-52, 68-65.
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 9 (1), Εμμανουηλίδου 1, Κυρατζή, Γούναρη 8 (2),  Χριστινάκη 17, Νάστου 2, Αγγελίδου, Νίξινα, Φασούλα 18, Καραμπάτσα 5, Λούκα 8.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Κερνεσκίτε 8 (1), Σιρσιναϊτάιτε 5 (1),  Παουλαουσκάιτε, Μελιναουσκάιτε 3, Μιζγκέριτε 11, Μπελισκάιτε  14, Σαραουσκάιτε 24, Σαβισκάιτε Ι., Σαβισκάιτε Ρ., Μαουράιτε, Καϊρίτε.