«Σκόρπισε» την Ιταλία η Εθνική Εφήβων

Με πολύ καλή άμυνα και ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Εφήβων νίκησε την Ιταλία (76-53) στην πρεμιέρα του διεθνούς τουρνουά που γίνεται στην Νέα Ιωνία του Βόλου, λίγες ημέρες πριν την έναρξη του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, το οποίο θα φιλοξενηθεί στον Βόλο.
Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τέλος του λόγω των προβλημάτων στο ριμπάουντ, βρέθηκε πίσω στο σκορ (35-34). Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η Εθνική Εφήβων έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια και ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων (59-45) 30” πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ελληνική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε ακόμη και με 25 (72-47 στο 36’ και 74-49 με 1′ και 20” να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης).
Αύριο Κυριακή (19/7) στις 20:30, η Εθνική Εφήβων θα αντιμετωπίσει την Γαλλία που ηττήθηκε στον άλλο αγώνα της σημερινής ημέρας από την Σερβία με 58-52.
Διαιτητές: Σταματόπουλος, Τσαφλέρης, Δολγύρας.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-35, 61-47, 76-53.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 7 (4 α), Ντουζίδης 12, Μιλεντίγεβιτς 9, Φλιώνης 12, Μιχαλούτσος 4, Μουράτος 5, Σκουλίδας 9 (7ρ), Χρηστίδης 3, Δίπλαρος 2, Σκορδάς, Παπαγιάννης 10 (7ρ), Αγραβάνης 3.
ΙΤΑΛΙΑ (Καπομπιάνκο): Σγκορμπάτι 5, ΛαΤόρε, Κάντι 7, Τσεζάνα 8, Κόστα 8, Καρότι 5, Μπολπίν, Μορέτι 6, Μπουκαρέλι 4, Τοτέ 2, Γκουαρίλια 4, Νουοχουότσα 4