«Παίζοντας» η Φρέιζερ-Πράις το χρυσό στα 100μ.

Με μεγάλη άνεση κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο των 100μ. γυναικών με χρόνο 10.76 η Τζαμαϊκανή Ολυμπιονίκης Σάλι-Αν Φρέιζερ-Πράις, το αργυρό μετάλλιο πίσω από την Φρέιζερ-Πράις κέρδισε η  Ντάφνι Σίπερς (Ολλανδία) με εθνικό ρεκόρ 10.81 χρόνο και το χάλκινο με 10.86 η Τόρι Έντουαρντς (ΗΠΑ) ακολούθησαν οι :
4) Βερόνικα Κάμπελ-Μπράουν (Τζαμάικα) 10.91
5) Μίσελ-Λι Αίχε (Τρίνινταντ) 10.98
6) Κέλι-Αν Μπάπτιστ (Τρίνινταντ) 11.01
7) Νατάσα Μόρισον (Τζαμάικα) 11.02
8) Μπλέσινγκ Οκαμπάρε (Νιγηρία) 11.02

H Τσέρογιουτ το χρυσό στα 10.000μ.

Η Βίβιαν Τσέρογιουτ από την Κένυα ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των 10.000μ. γυναικών με χρόνο 31.41.31, στην δεύτερη θέση ήταν η Γκελέτε Μπούρκα από την Αιθιοπία με 31.41.77 και το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Έμιλι Ίνφιλντ από τις ΗΠΑ με χρόνο 31.43.49.
4) Χόλι Χάντλ (ΗΠΑ) 31.43.58
5) Σάλι Γιεπκοσγκέι Κιπιένγκο (Κένυα)
6) Σιλέιν Φλάναγκαν (ΗΠΑ) 31.46.23
7) Αλεμίτου Χερόγιε (Αιθιοπία) 31.49.73
8) Μπέτσι Σάινα (Κένυα) 31.51.38

Ξεκινούν αύριο οι προκριματικές σειρές των 200μ. ανδρών με την  συμμετοχή του Λυκούργου Τσάκωνα
Ο οποίος προσβλέπει σε μια καλή εμφάνιση. Ο αθλητής του Γιώργου Παναγιωτόπουλου αγωνίζεται στην έκτη σειρά με τον δεύτερο φετεινό χρόνο (20.09) από όλους τους αγωνιζομένους μετά από τον Γουάλας Σπίρμον από τις ΗΠΑ ο οποίος έχει πετύχει φέτος χρόνο 20.03  και έχει ατομικό ρεκόρ 19.65. Από την κάθε προκριματική σειρά των 200μ. ανδρών προκρίνονται απευθείας οι τρεις πρώτοι αθλητές και οι ισάριθμοι (τρεις) καλύτεροι χρόνοι και από τις έξι προκριματικές σειρές.

Ο Γιουσείν Μπολτ ο οποίος κέρδισε το 9ο χρυσό του μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανδρών πετυχαίνοντας ρεκόρ κατάκτησης χρυσών μεταλλίων στην διοργάνωση θα επιδιώξει και εδώ να υπερασπίσει τον τίτλο του από τον Τζάστιν Γκάτλιν ο οποίος ωστόσο παρά την σπουδαία αγωνιστική φόρμα του έδειξε ότι έχει σύνδρομο κατωτερότητας απέναντι στον Τζαμαϊκανό τιτάνα της πίστας. Ο Μπολτ με την νίκη του στα 100μ. εδώ στο Πεκίνο ξεπέρασε σε χρυσά μετάλλια δύο θρύλους τον Καρλ Λιούις και τον Μάικλ Τζόνσον οι οποίοι είχαν έκαστος από οκτώ χρυσά μετάλλια μάλιστα ο Τζόνσον ήταν αήττητος. Ο Μπολτ δημιούργησε ένα ακόμα “μυθικό” ρεκόρ αφού ξεπέρασε το σύνολο των μεταλλίων που είχε ο Καρλ Λιούις με δέκα μετάλλια φθάνοντας τα έντεκα.