«Επτάψυχος» ο Εργοτέλης, όλα «μηδέν» στις Σέρρες

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ζάκυνθο με 2-0, ο Εργοτέλης έδειξε… κρητική ψυχή και σε διάστημα δώδεκα λεπτών κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και να φύγει από το νησί με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2), στην πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Ζάκυνθος ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο κι στο 28′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ζαϊρί έκανε ωραία προσπάθεια και παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και ο Βυθούλκας από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.
Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και τελικά το κατάφεραν στο 49′ με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Ζαϊρί… σέρβιρε και ο Βυθούλκας σκόραρε για το 2-0 της Ζακύνθου. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το αποτέλεσμα δύσκολα θα άλλαζε, στο 71′ ο Εργοτέλης μείωσε με τον Μπουρσέλη και στο 83′ ο Ίνιατς “πάγωσε” το γήπεδο διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.
Χωρίς νικητή αλλά και σκορ έληξε και η άλλη αναμέτρηση των 15:00. Πανσερραϊκός και Κισσαμικός έμειναν στο 0-0 με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι.
Η 1η αγωνιστική στον 2ο όμιλοΖάκυνθος – Εργοτέλης 2-2Παναιτωλικός – Πανιώνιος 28/10, 17:15
Η βαθμολογία1. Εργοτέλης 12. Ζάκυνθος 13. Παναιτωλικός 0*4. Πανιώνιος 0**χωρίς ματςΗ 2η αγωνιστικήΕργοτέλης – ΠαναιτωλικόςΠανιώνιος – Ζάκυνθος
Η 1η αγωνιστική στον 8ο όμιλοΠανσερραϊκός – Κισσαμικός 0-0Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΛ Καλλονής 28/10, 19:30
Η 1η αγωνιστική στον 8ο όμιλο1. Κισσαμικός 12. Πανσερραϊκός 13. Αστέρας Τρίπολης 0*4. ΑΕΚ Καλλονής 0**χωρίς ματς