Αρχική / More / Τα νέα της ημέρας / Οι υποψήφιες ταινίες για τα Βραβεία 2016, της Ελληνικής Ακαδημίας [εικόνες, πρόγραμμα]
Οι υποψήφιες ταινίες για τα Βραβεία 2016, της Ελληνικής Ακαδημίας [εικόνες, πρόγραμμα]   thumbnail

Οι υποψήφιες ταινίες για τα Βραβεία 2016, της Ελληνικής Ακαδημίας [εικόνες, πρόγραμμα]




Για πρώτη φορά φέτος, στο πλαίσιο της ανάδειξης των Κινηματογραφικών Βραβείων 2016, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου διοργανώνει προβολές των μεγάλου μήκους ταινιών που υποβλήθηκαν στη διαδικασία της βράβευσης.


Ως την Τετάρτη, 2 Μαρτίου, οι ταινίες που διαγωνίζονται για τα Βραβεία της ΕΑΚ θα προβάλλονται στα Village Cinemas στο Παγκράτι. Τις ταινίες μπορεί να παρακολουθήσει το κοινό, με μειωμένο εισιτήριο 5 ευρώ.


Είναι, έτσι, μια ευκαιρία για όλους να δούμε τις ταινίες (μυθοπλασία και ντοκιμαντέρ) στη μεγάλη οθόνη, πριν από την έναρξη των ψηφοφοριών και πριν από την Τελετή Απονομής των Βραβείων, που θα πραγματοποιηθεί στις 28 Μαρτίου, στην Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση.


Στο πρόγραμμα των προβολών, εκτός από τις Ελληνικές ταινίες περιλαμβάνονται και εκείνες που είναι  υποψήφιες για το Βραβείο Ξένης Ταινίας.


Το πρόγραμμα των προβολών


Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου
18:00 Tabula Rasa, 100', Ναταλία Στράτου, Ηρώ Δοντά
20:00 Leviathan, 140', Andrey Zvyagintsev



Πέµπτη 25 Φεβρουαρίου
18:00 Ψ, 66', Καλλιόπη Λεγάκη
19:30 Όχθες, 92', Πάνος Καρκανεβάτος
21:30 Μακριά Από τους Ανθρώπους, 101', David Oelhoffen



Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου
18:00 Μάνα, 67', Βάλερυ Κοντάκου
19:30 Invisible, 81', Δηµήτρης Αθανίτης
21:10 Χειµερία Νάρκη, 196', Nuri Bilge Ceylan



Σάββατο 27 Φεβρουαρίου
18:00 Burning from the inside, 63', Μάρσια Τζιβάρα
19:30 Τετάρτη 04:45, 116', Αλέξης Αλεξίου
21:50 Ο Γιος του Σαούλ, 107' , La΄szlo΄ Nemes


Κυριακή 28 Φεβρουαρίου
19:00 Ανεµιστήρας, 93', Δηµήτρης Μπίτος
21:00 Birdman, 119', Alejandro Gonza΄lez Inarritu



Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου
18:00 Στην Κόψη του Ξυραφιού, 67' , Χρήστος Ν. Καρακάσης
19:30 Erotica, exotica, etc, 71' , Ευαγγελία Κρανιώτη
21:00 Ζενάιντα, 66', Αλέξης Τσάφας, Γιάννης Φώτου


Τρίτη 1 Μαρτίου
19:00 Un Condor, 79', Γιάννης Κολόζης
20:50 Περιπέτεια στο Αιγαίο, 85', Taavi Vartia



Τετάρτη 2 Μαρτίου
19:00 Ειµαρµένη, 93', Ανδρέας Μαριανός
21:00 Ο Λέων της Πεντέλης, 83', Τάκης Βογόπουλος


inews.gr





 

Comments

X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι, η λειτουργία του online chat θα πραγματοποιείται καθημερίνα Δευτέρα με Κυριακή και ώρες 18.00-21.00.

Μέγιστη χρονική διάρκεια συνομιλίας 15 λεπτά.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή σας μέχρι τώρα.

Με εκτίμηση,

Η ομάδα του boro.gr

Κάντε click για να αρχίσετε
X