ΤΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΓΙΝΕ ΠΑΓΟΒΟΥΝΟ

<div class="description lh22px">
<p>Πριν φθάσω στο 1-4, στο αποτέλεσμα. Ένας μεγάλος Ολυμπιακός που συγκίνησε τον κόσμο. Ένας σπουδαίος Ολυμπιακός που έδειξε ότι δεν προέρχεται από τη λεχριτοσύνη του ελληνικού πρωταθλήματος, με δύναμη, με σθένος, που δεν επέτρεψε να την απειλήσει η παριζιάνικη ομάδα.<br /><br />Φοβερός Ολυμπιακός με δυο δοκάρια, μια γκολάρα, συγκλονιστικός, που όμως ήταν τόσο καλός, τόσο ενεργητικός, που…προκαλούσε την ανησυχία. Θα αντέξει στον ίδιο ρυθμό, στην ίδια ένταση και στο β' ημίχρονο;<br /><br />Ένας άλλος Ολυμπιακός, δυστυχώς, εμφανίστηκε στην επανάληψη. Το ηφαίστειο έγινε παγόβουνο. Γιατί; Επειδή ο Ολυμπιακός με βενζίνα για 45 λεπτά ήθελε να τρέξει, να ανταγωνιστεί την αντίπαλο και στα 90'. <br /><br />Δεν την άφησε την Παρί να κάνει τίποτα περισσότερο απο μία ευκαιρία, το γκολ, στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος, βέβαια δεν είχε απέναντι του την Ξάνθη, ούτε στον Λεβαδειακό. Και έγινε το 1-4, από την Παρί που έχασε και πέναλτυ.<br /><br />Τουλάχιστον κόντρα στον Ολυμπιακό η γαλλική ομάδα έδειξε ότι είναι μια σκάλα πιο κάτω απο Τσέλσυ και Μάντσεστερ, Μπάρτσα και Γιουβέντους. Μειονεκτεί στην ανάπτυξη και ενώ επέμενε να κτυπήσει στον άξονα τελικά πέτυχε γκολ με κεφαλιά, από πλάγια, με στημένες φάσεις. Συμπέρασμα. Είχε και ο Ολυμπιακός “συμμετοχή” στη βαρειά του ήττα.</p>