Η σούπα του μήνα, το παστέλι της χρονιάς!

<p>Η γκολάρα του Βούκιτς ήταν αυτή που χάρισε στον μέτριο και κουρασμένο ΠΑΟΚ τη νίκη κόντρα στον αξιόμαχο Πλατανιά. Οι φίλοι του «Δικεφάλου» που για ακόμα μία φορά δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα στην Τούμπα, δεν χάρηκαν σίγουρα από την εμφάνιση, ωστόσο μπορούν να πανηγυρίζουν για τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. <br /><br /><span><strong>Ο κακός ΠΑΟΚ… έδωσε θάρρος!</strong></span><br /><br />Ο ΠΑΟΚ παρότι μπήκε στο ματς καλύτερα από τον αμυντικό στημένο Πλατανιά, σπατάλησε τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης γυρνώντας την μπάλα χωρίς λόγο στη μεσαία γραμμή. Η στρατηγική αυτή έδωσε δικαιώματα στους Κρητικούς, οι οποίο με τον Ναζλίδη σε εξαιρετική κατάσταση, προσπάθησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Ο «Δικέφαλος», εμφανώς κουρασμένος από το ευρωπαϊκό του παιχνίδι, δεν είχε φρεσκάδα και… καλές επιθετικές ιδέες, με αποτέλεσμα η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία να σημειωθεί στο 37' με τον Στοχ. Ο Σλοβάκος βγήκε ωραία με την μπάλα μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε αμαρκάριστος, έφυγε ψηλά άουτ. Έτσι λοιπόν, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του 45λεπτου, με τον Πλατανιά πάντως να στέκεται αρκετά καλά στην Τούμπα.<br /><br /><span><strong>Τι γκολάρα έβαλε! </strong></span><br /><br />Ο κουρασμένος ΠΑΟΚ, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με μία αλλαγή στο αρχικό του σχήμα, καθώς ο Στέφενς έριξε στο ματς τον Βούκιτς αντί του Σαλπιγγίδη. Η κίνηση αυτή αποδείχθηκε… χρυσή, καθώς ο Σέρβος άσος στο 58' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έλυσε τον «γόρδιο δεσμό». Ο Βούκιτς πέτυχε μάλιστα ένα υπέροχο γκολ, καθώς με ωραίο κοντρόλ πέρασε την μπάλα πάνω από τον αντίπαλό του και στην συνέχεια με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Παρά το προσωρινό… σοκ, ο Πλατανιάς προσπάθησε να αντιδράσει και στο 63' έφτασε μία ανάσα από το γκολ, όταν το απευθείας φάουλ του Ναζλίδη τράνταξε το δοκάρι!<br /><br />Αυτή πάντως ήταν και η τελευταία σημαντική ευκαιρία των Κρητικών, οι οποίοι στα τελευταία 20 λεπτά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την κούραση των παικτών του ΠΑΟΚ, οι οποίοι μάλιστα έχασαν και δύο καλές ευκαιρίες με τους Αθανασιάδη και Νέτσιντ για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Τελικά, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και ο «Δικέφαλος» πανηγύρισε άλλη μία σημαντική νίκη.<br /><br /><strong>ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς):</strong> Χακόμπο, Κίτσιου, Λίνο (76’ Σκόνδρας), Κατσουράνης, Βίτορ, Λάζαρ, Τζιόλης, Λούκας, Στοχ, Αθανασιάδης (73’ Νέτσιντ), Σαλπιγγίδης (46’ Βούκιτς).<br /><br /><strong>Στον πάγκο:</strong> Γλύκος, Κατσικάς, Νίνης, Ολίσε.<br /><br /><strong>Πλατανιάς (Μαρίνος Ουζουνίδης)</strong>: Γιωργαλλίδης, Φερνάντες, Ράφαελ, Φαΐσκα, Ζουμπουλάκης, Τετέ (75’ Στόλερ), Αγκιλέρα, Μοράλ (64’ Μπέλιτς), Γουνδουλάκης (64’ Πόποβιτς), Τόρες, Ναζλίδης.<br /><br /><strong>Στον πάγκο:</strong> Περιστερίδης, Ιντζίδης, Καστέλς, Δημήτρης, Σιώπης.<br /><br /><strong>Διαιτητής:</strong> Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)<br /><strong>Βοηθοί:</strong> Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Ζυγούρης (Αιτωλοακαρνανίας)<br /><strong>Γήπεδο:</strong> Τούμπας</p>