Stop στο Αγρίνιο

<p>Έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Σαβιόλα όμως ο Ολυμπιακός «κόλλησε» στο <strong>0-0</strong> με τον «ψυχωμένο» Παναιτωλικό. Αρκετές ευκαιρίες από την ομάδα του Μίτσελ, με κορυφαία το δοκάρι του Αργεντινού στο πρώτο ημίχρονο. Ξεχώρισε και πάλι ο Βάις, ο οποίος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για τους Αγρινιώτες. Εξαιρετική επέμβαση σε φάουλ του Χολέμπας, ο κορυφαίος του Παναιτωλικού, Ράφαελ. <br /><br />Προσηλωμένοι στην τακτική του Χάβου οι γηπεδούχοι, η οποία θα μπορούσε να έχει ακόμα καλύτερη τύχη στο παιχνίδι, αν ήταν πιο επιθετική. Παραμένει πρώτος στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός, μετά την 5η αγωνιστική. <br /><br /></p>
<h2>Το ματς:</h2>
<p><br />Η πρώτη επικίνδυνη έξοδος για τον Ολυμπιακό έφερε και δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, πίεζαν αρκετά ψηλά, είχαν καλή κυκλοφορία όμως στερούνταν τελικών προσπαθειών. Στην πρώτη και καλύτερη που παρουσιάστηκε, ο Σαβιόλα την σπατάλησε σημαδεύοντας το δοκάρι του Ράφαελ. Το γκολ δεν ήρθε ούτε στην κεφαλιά του Σιόβα, αλλά ούτε και στο σουτ του Βάις, όπου έφυγε έξω. <br /><br />Από την άλλη πλευρά ο Παναιτωλικός, χωρίς ιδιαίτερη ταχύτητα μεσοεπιθετικά, αλλά με καλούς και ποιοτικούς παίκτες (Μπακάκης, Θεοδωρίδης) προσπαθούσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, όμως δεν κατάφερε να κάνει μια τελική μπροστά από την εστία του Ρομπέρτο. Το τέλος του πρώτου μέρους έστειλε τις δύο ομάδες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια. <br /><br />Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μίτσελ, όπως και ο Χάβος επέλεξαν να μην αλλάξουν τίποτα. Άφησαν τις ομάδες τους ως είχαν και το παιχνίδι συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, να κυκλοφορούν καλά όμως να δείχνουν πως υστερούν στην τελική προσπάθεια. Ο Μίτσελ προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα, έριξε τους Γιαταμπαρέ και Κάμπελ στο παιχνίδι, μετά την… αναγκαστική, λόγω τραυματισμού του Μασάντο, είσοδο του Εντιγκά, όμως το γκολ δεν ερχόταν. <br /><br />Από την άλλη πλευρά, ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να ροκανίσει το χρόνο, έδινε πλάτος στο γήπεδο με τους Καμαρά και Θεοδωρίδη, ενώ όσο περνούσαν τα λεπτά, οι χώροι που έβρισκαν ήταν αρκετοί για να βγάζουν αντεπιθέσεις και να φτάνουν κοντά σε γκολ σε δύο περιπτώσεις. Η καθολική υπεροχή του Ολυμπιακού και η κατοχή της μπάλας, δεν έφεραν γκολ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου και η πρώτη απώλεια βαθμών στην φετινή Σούπερ Λίγκα είναι γεγονός. <br /><br /></p>
<h2>Οι συνθέσεις των ομάδων:</h2>
<p><br /><strong>Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος):</strong> Ράφαελ, Γκάλο, Μπίκεϊ, Κούσας, Μελισσάς, Ζούνιορ, Γοδόι, Μπακάκης, Καμαρά (91’ Κουτσοσπύρος), Θεοδωρίδης (79’ Μύγας), Μπόγιοβιτς (82’ Σφακιανάκης). <br /><br /><strong>Στον πάγκο:</strong> Στεφανάκος, Γκόλιας, Καλογέρης, Άσκες. <br /><br /><strong>Ολυμπιακός (Μίτσελ):</strong> Ρομπέρτο, Μανιάτης, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Σάμαρης (73’ Γιαταμπαρέ), Μασάντο (51’ Εντιγκά), Ντομίνγκες (55’ Κάμπελ), Βάις, Σαβιόλα, Μήτρογλου. <br /><br /><strong>Στον πάγκο:</strong> Μέγιερι, Παπάζογλου, Μεντζανί, Ολαϊτάν <br /><br /><strong>Διαιτητής:</strong> Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) <br /><strong>Βοηθοί:</strong> Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου), Μερκενίδης (Μακεδονίας) <br /><strong>Γήπεδο:</strong> Αγρινίου </p>