Μ. Μορφονιός για Ολυμπιακό: Αράχνες στα δίχτυα για 490 λεπτά!

<p><span>Ποιος άλλος είχε την «τιμητική» του στο Καραϊσκάκη, εναντίον της Βέροιας; Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Χιμένεθ, κι ας προέκυψε το 6-0!  Γράφει ο Μ. Μορφονιός.  </span></p>
<p> </p>
<p> </p>
<p>Οπως ο Μήτρογλου εξελίσσεται σε «κύριος χατ τρικ», έτσι και ο Ισπανός τερματοφύλακας αναδεικνύεται σε «Mr. τετ α τετ»!</p>
<p> </p>
<p>Αυτή τη φορά δεν απέκρουσε πέναλτι όπως στις Βρυξέλλες αλλά τη φάση με την προσωπική μονομαχία απέναντι στον Μίτροβιτς την επανέλαβε με αντίπαλο τον Καλτσά, στο 23΄της χθεσινής αναμέτρησης και όταν ο επιθετικός της Βέροιας βρέθηκε μόνος απέναντί του. Το χέρι του έκοψε το σουτ κι έτσι ο Ολυμπιακός κράτησε για ένα ακόμη παιχνίδι το «μηδέν» πίσω. Την ίδια αντίδραση είχε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού και στο δυνατό σουτ του Ντα Κόστα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ με το ένα χέρι έβγαλε κι ένα «πονηρό» φάουλ του Καλτσά στη συνέχεια.</p>
<p> </p>
<p>Ενα γκολ έχει δεχτεί όλο κι όλο ο Ρομπέρτο σε επτά ματς – οκτώ αν προσθέσουμε και το παιχνίδι με την Αντερλεχτ: από τον Ναπολεόνι στο 47΄της αναμέτρησης με τον Ατρόμητο. Από τότε τα δίχτυα του έχουν πιάσει… αράχνες. Επί 490 λεπτά (493’ για την ακρίβεια) κρατά απαραβίαστη την εστία του και είναι φανερό ότι στο πρόσωπό του ο Ολυμπιακός ανακαλύπτει τον τερματοφύλακα που αναζητούσε στη μετά Νικοπολίδη εποχή ξεχνώντας και τον… εφιάλτη του Κοστάντσο.</p>
<p> </p>
<p>Ομως το ζητούμενο είναι αν θα μπορέσει να τον κρατήσει, αφού υποτίθεται ότι το καλοκαίρι τον περιμένει πίσω η Ατλέτικο Μαδρίτης.</p>
<p> </p>
<p>Ο Μίτσελ στηρίζει πλέον την ομάδα του στις δύο «κολόνες» που λέγονται Μήτρογλου και Ρομπέρτο, ενώ στο χθεσινό ματς η ομάδα του έπαιξε καλή μπάλα και κρίμα που δεν ήταν γεμάτο το Καραϊσκάκη.</p>
<p> </p>
<p>Σαφώς και έχασαν θέαμα αυτοί που δεν πήγαν, αφού ο Ολυμπιακός συνέχισε να πατάει… γκάζια και στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μάλιστα πέτυχε και τέσσερα τέρματα, κάτι που σημαίνει ότι οι παίκτες του το ευχαριστήθηκαν το παιχνίδι και ξέχασαν ακόμη και την κούραση που κουβαλούσαν από τις Βρυξέλλες.</p>
<p> </p>
<p>Ο Ρομπέρτο, για να γυρίσουμε σ’ αυτόν, ήταν πάντα σε ετοιμότητα σε όλες τις σέντρες που του έγιναν μαζεύοντας σταθερά την μπάλα με τα χέρια, ενώ έπαιξε και ψηλά στην περιοχή χρησιμοποιώντας και τα πόδια του, όπως ζητάει και ο Σάββας Θεοδωρίδης που γνωρίζει τη θέση καλύτερα από τον καθένα…</p>
<p>Πηγή: Εφημερίδα των Συντακτών</p>