O Ντέιβιντ Φέρκλαφ στον… ΠΑΟΚ!

<p>Γράφει ιστορία από τον … πάγκο ο Ζβόνιμιρ Βούκιτς! Εξελίσσεται σε «φονιά» (καλή του ώρα του Χρήστου Δημόπουλου) ο «λύκος» του ΠΑΟΚ. Ο τίτλος «φονιάς» είχε απονεμηθεί – κατά την δεκαετία του '80 – στον εξ Ηλείας ορμώμενο χαρισματικό φορ από τα «Σπορ του Βορρά». Επί της βασιλείας τους με προκαθήμενο τον «μετρ» της δημοσιογραφίας Δημήτρη Μπούζα…<br />Πέρα από τα ελληνικά σύνορα οι νεότεροι γνωρίζουν τον Ζερμέν Ντεφόε, της Τότεναμ. Είναι κορυφαίος σκόρερ … του πάγκου. Μετρά 20 γκολ ως αλλαγή. Μετρώντας αγώνες όμως, και σε Πόρτσμουθ και σε Γουέστ Χαμ. Ο τίτλος «super sub» είναι δικός του, χρόνια τώρα. Οι παλαιότεροι (καλή μας ώρα …) θυμούνται τον Ντέιβιντ Φέρκλαφ της θρυλικής Λίβερπουλ. Ο «super sub … Ever»!<br />Ο Ντέιβιντ Φέρκλαφ ήταν ο πρώτος για τον οποίο εισήχθηκε στο λεξιλόγιο του αγγλικού ποδοσφαίρου o τίτλος «super sub» για τα πεπραγμένα. Πέτυχε με τους «κόκκινους 55 γκολ σε 10 χρόνια. Από αυτά τα γκολ πέτυχε τα 18 ως αλλαγή και τα 21 στα τελευταία λεπτόα νως νικητήρια ! Με Κέβιν Κίγκαν, Τζον Τόσακ και μετά Κένι Ντάλγκλις ως φορ της Λίβερπουλ δεν είχε περιθώρια … μονιμοποίησης στην 11άδα της.<br />Ο Σέρβος «λύκος» του «δικέφαλου» βαδίζει στα πατήματα του! O Ζβόνιμιρ Βούκιτς σκόραρε (και) στον αγώνα Πρωταθλήματος του ΠΑΟΚ. Ήταν το 6ο του γκολ με το «δικέφαλο» στο στήθος. Τη φόρεσε τον Ιανουάριο αποτελώντας προσωπική επιλογή του Ιβάν Σαββίδη! Ως εκ τούτου ορθώς αφιερώνει τα γκολ του στον «τσάρο» της Τούμπας<br />Και τα 6 γκολ του Ζβόνιμιρ Βούκιτς επετεύχθησαν σε αγώνες, στους οποίους δεν ξεκίνησε στην αρχική 11άδα του ΠΑΟΚ! Έχουμε και λέμε λοιπόν:<br />1ο γκολ: Στο το 4-2 με τον Πανιώνιο στις 3 Μαρτίου 2013. Έπαιξε ως αλλαγή στο 67ο λεπτό στη θέση του Πέλκα. Σκόραρε στο 90ο…<br />2ο γκολ: Στο 2-0 με τον Ολυμπιακό στις 17 Μαρτίου 2013. Έπαιξε ως αλλαγή στο 67ο λεπτό στη θέση του Ολίσε. Σκόραρε στο 81ο για τελικό…<br />3ο γκολ: Στο 2-1 με την Σαχτέρ Καραγκάντ στις 19 Σεπτεμβρίου 2013. Έπαιξε στο 85ο στη θέση του Νίνη. Σκόραρε για το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις!<br />4ο γκολ: Στο 1-0 με τον Πλατανιά στις 22 Σεπτεμβρίου 2013. Έπαιξε ως αλλαγή στο 46ο στη θέση του Σαλπιγγίδη. Σκόραρε για το νικητήριο γκολ στο 58ο λεπτό.<br />5ο γκολ: Στο 3-0 με την Αναγέννηση Καρδίτσας στις 26 Σεπτεμβρίου 2013. Έπαιξε ως αλλαγή . Σκόραρε για το 2-0 στο 74ο λε[πτό … πέτυχε το 2ο από τα 3 γκολ του ΠΑΟΚ.<br />Και το 6ο γκολ: Στο 2-1 με τον Εργτέλη στις 2 Νοεμβρίου 2013. Έπαιξε ωε αλλαγή στο 53ο λεπτό στη θέση του Νίνη. Σκόραρε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις.<br />Ο Ζβόνιμιρ Βούκιτς μετράει 6 γκολ / 18 αγώνες εκ των οποίων στους 12 έπαιξε ως αλλαγή! Στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο μετρά 4 γκολ / 330 συμμετοχής ενώ στην παρελθούσα μέτρησε 2 γκολ / 289 λεπτά. Με λίγα λόγια; Τα 6 γκολ / 619 λεπτά μετριούνται 1 ένα γκολ / 103 λεπτά.<br />Συμπέρασμα; Ο ΠΑΟΚ βρήκε τον … «super sub» του στο πρόσωπο του Σέρβου φορ. Κι ο Ντέιβιντ Φέρκλαφ – τηρουμένων των αναλογιών – με τα πεπραγμένα του Ζβόνιμιρ Βούκιτς … αναδύεται στην Τούμπα.<br />pamesports.gr</p>