Μάθημα πρωταθλητισμού: "Θα σου βάλω …4"!

<p><span>Ένα καλό μάθημα έδωσε ο Ολυμπιακός στον …μετεξεταστέο ΠΑΟΚ. Τον διέλυσε 4-0 στο ντέρμπι κορυφής του "Καραϊσκάκη" και πήγε στο +6 στη βαθμολογία! Μήτρογλου, Σαβιόλα, Φουστέρ, Κάμπελ τα γκολ.</span></p>
<p> </p>
<p> </p>
<p>Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάμπελ, που έβγαλε τις ασίστ στα γκολ των Μήτρογλου (36') και Σαβιόλα (60') και σκόραρε στο 80', αλλά και το τέρμα του εξαιρετικού Φουστέρ στο 74', ο Ολυμπιακός σκόρπισε με εμφάνιση πρωταθλητή τον κάκιστο ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 4-0!</p>
<p>Οι Πειραιώτες μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι και πήραν πολύ εύκολα μία μεγάλη νίκη, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που πρέπει να αλλάξει τα… πάντα, αν θέλει να μιλάει για πρωτάθλημα.</p>
<p><span style="text-decoration: underline;"><strong>Με δύο φορ, αλλά… όχι επίθεση!</strong></span></p>
<p>Μίτσελ και Στέφενς επέλεξαν να κατεβάσουν στο ντέρμπι τις ομάδες τους με δύο επιθετικούς, Μήτρογλου – Σαβιόλα και Σαλπιγγίδη – Αθνασιάδη αντίστοιχα, αλλά χωρίς επιθετικές βλέψεις. Παρότι και οι δύο είχαν στο χορτάρι παίκτες που μπορούσαν ανά πάσα στιγμή να κάνουν τη «ζημιά», είχαν δώσει συγκεκριμένες οδηγίες για κοντρόλ παιχνίδι.</p>
<p>Για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε ο Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια, δεξιά ο Σαλίνο, τα δύο στόπερ ο Μανωλάς με τον Σιόβα, αριστερά ο Χολέμπας, στον άξονα οι Μανιάτης και Σάμαρης, στα δύο άκρα ο Φουστέρ με τον Κάμπελ και ο Σαβιόλα λίγο πιο πίσω από τον Μήτρογλου. Για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Χακόμπο κάτω από τα γκολπόστ, οι Κατσουράνης και Κατσικάς τα δύο στόπερ, δεξιά ο Σκόνδρας, αριστερά ο Λίνο, Λάζαρ και Τζιόλης τα δύο χαφ, Στοχ και Λούκας στις πτέρυγες και ο Σαλπιγγίδης σε ρόλο επιτελικού χαφ πίσω από τον Αθανασιάδη.</p>
<p><span style="text-decoration: underline;"><strong>Ποιος άλλος; Ο Μητρογκόλ!</strong></span></p>
<p>Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ χαλαρά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά το θέαμα να είναι μετριότατο και ο ρυθμός πολύ αργός. Ο Ολυμπιακός, αν και έδειχνε να πατάει καλύτερα, δεν μπορούσε να διασπάσει την αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει την πρώτη του καλή στιγμή στο 20', όταν ο Μήτρογλου σούταρε εντός περιοχής πάνω στον Χακόμπο. Στα επόμενα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς και να κυκλοφορούν την μπάλα, με τον ΠΑΟΚ να είναι κάκιστος και να προσπαθεί να βγει στην επίθεση ψάχνοντας τον Σαλπιγγίδη με βαθιές μπαλιές.</p>
<p>Αντίθετα, ο Ολυμπιακός προειδοποίησε με τους Κάμπελ και Σαβιόλα, οι οποίοι κόπηκαν την τελευταία στιγμή μέσα στην περιοχή και τελικά βρήκε δίχτυα στο 36', με τον συνήθη ύποπτο Κώστα Μήτρογλου. Ο Κάμπελ, που ήταν από τους καλύτερους του γηπέδου, έβγαλε ωραία την σέντρα, η άμυνα του Δικεφάλου κοιμήθηκε και ο Έλληνας επιθετικός με προβολή από κοντά νίκησε εύκολα τον Χακόμπο για το 1-0! Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το ημίχρονο, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν είδαμε τίποτα αξιόλογο. Ενδεικτικό της εικόνας του ματς στα πρώτα 45 λεπτά, ήταν η κατοχή 64-36 υπέρ του Ολυμπιακού και οι τελικές που ήταν 5-0!</p>
<p><span style="text-decoration: underline;"><strong>Κάμπελ κερνάει, Σαβιόλα πίνει!</strong></span></p>
<p>Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ βελτιωμένο και τον Ολυμπιακό να παίζει δίνοντας περισσότερη προσοχή στην άμυνά του. Μάλιστα, στο 58' ο Δικέφαλος είχε και την πρώτη του ευκαιρία στο ματς (!), όταν ο Λάζαρ βρήκε μέσα στην περιοχή τον Αθανασιάδη και αυτός με ωραία κίνηση σούταρε λίγο άουτ. Ωστόσο, η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση και ουσιαστική. Ο Κάμπελ δύο λεπτά αργότερα έκανε ό,τι ήθελε τον Λίνο και τους υπόλοιπους αμυντικούς, έβγαλε και την ασίστ στον Σαβιόλα, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-0!</p>
<p>Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βγει μπροστά, ο Στέφενς έριξε στο ματς και τον Βούκιτς, όμως και πάλι δεν άλλαξε τίποτα. Μάλιστα, στο 74' ο Φουστέρ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χολέμπας έκανε το 3-0 και τέλειωσε νωρίς – νωρίς το ντέρμπι.</p>
<p><span style="text-decoration: underline;"><strong>Πάρτι, γκολ και δοκάρι</strong></span></p>
<p>Μετά το τρίτο γκολ ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ… σκόρπισε. Το γήπεδο πήρε φωτιά, η κερκίδα άρχισε με συνθήματα να πικάρει τους Θεσσαλονικείς και ο Κάμπελ στο 80' πέτυχε ένα ακόμα γκολ ολοκληρώνοντας ιδανικά την τέλεια εμφάνισή του. Μετά από βολέ του Ρομπέρτο, ο Καστορικανός κατάφερε να βγει στην πλάτη της άμυνας (!) και τελικά να σκοράρει πεσμένος στο έδαφος με τους Κατσικά και Χακόμπο να μπερδεύονται μόνοι τους. Ο Ολυμπιακός όμως δεν σταμάτησε ούτε εκεί, καθώς στο 83' άγγιξε και το πέμπτο γκολ, όταν το σουτ του Φουστέρ σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά, το 4-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ματς με τους Πειραιώτες να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη που στέλνει μήνυμα πρωταθλητή.</p>
<p><strong>Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:<br />Ολυμπιακός (Μίτσελ):</strong> Ρομπέρτο, Χολέβας, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Μανιάτης (72' Μασάντο), Σάμαρης, Φουστέρ, Κάμπελ, Σαβιόλα (64' Τσόρι Ντομίνγκεζ), Μήτρογλου (72' Μπονγκ)<br /><strong>ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς):</strong> Χακόμπο, Σκόνδρας, Λίνο, Κατσικάς, Κατσουράνης, Τζιόλης, Λάζαρ (70' Νίνης), Στοχ (46' Στοχ), Λούκας, Σαλπιγγίδης (63' Βούκιτς), Αθανασιάδης</p>