Bundesliga: Μέρα των γηπεδούχων

Ημέρα των γηπεδούχων ήταν η σημερινή (1/2) για την 19η αγωνιστική της Bundesliga, αφού και τα 5 παιχνίδια που ξεκίνησαν στις 16:30GR έληξαν στον… 1. Νίκες για Λεβερκούζεν, Σάλκε, Αουγκσμπουργκ, Μάιντζ και Χοφενχάιμ.
Με γκολ του Κίσλινγκ στο 26′ και του Ντερντιγιόκ στο 84′, η Λεβερκούζεν επικράτησε με 2-1 της Στουτγκάρδης που είχε προηγηθεί με τον Λέιτνερ στο 12ο λεπτό.

Η Σάλκε προηγήθηκε νωρίς (9′) με τον Φελίπε Σαντάνα, αλλά η Βόλφσμπουργκ ισοφάρισε στο 65′ με τον Αρνολντ, για να έρθει ο Μπόατενγκ στο 81′ να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα της κοιλάδας του Ρουρ.

Η Βέρντερ προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μπράκερ στο 3ο λεπτό στην έδρα της Αουγκσμπουργκ, όμως οι γηπεδούχοι με γκολ των Βέρνερ (11′), Αλντιτοπ (49′) και Χαν (55′) πήραν τη νίκη με 3-1.

Εύκολη νίκη για τη Χόφενχαϊμ, που επικράτησε με 3-0 του Αμβούργου με σκόρερ τους Φιρμίνο, Σούλε και Μπεκ. Η Μάιντζ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Φράιμπουργκ παίρνοντας τους τρεις βαθμούς με τέρματα των Παρκ και Κο.

Σάλκε-Βόλφσμπουργκ 2-1
(9’ Φελίπε Σαντάνα, 81’ Μπόατενγκ – 65’ Άρνολντ)

Λεβερκούζεν-Στουτγκάρδη 2-1
(26’ Κίσλινγκ, 84’ Ντερντιγιόκ – 12’ Λέιτνερ)

Χόφενχαϊμ-Αμβούργο 3-0