Εύκολα η ΑΕΚ το ντέρμπι με τον ΠΑΟ

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής καθώς επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού στο κατάμεστο κλειστό του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας.Στο ξεκίνημα του αγώνα το αρχικό 3-2 έγινε 7-2 για την Ένωση με την Καβαθά στο σερβίς και το σετ κυλούσε εύκολα για την ΑΕΚ μέχρι το 14-8. Από εκείνο το σημείο άρχισε να πιέζει κι ο ΠΑΟ στο σερβίς μειώνοντας σε 14-10 και φτάνοντας με άσο της Γκούζου στο 15-14, ωστόσο μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ η διαφορά άνοιξε και πάλι για την ΑΕΚ (20-16) που έφτασε άνετα στο 1-0.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο ίδιο σκηνικό και στο β’ σετ καθώς η ΑΕΚ απέκτησε πολύ γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα με 8-2, ενώ στο 11-4 ο Γιώργος Ρούσης είχε εξαντλήσει και τα δύο τάιμ άουτ που είχε δικαίωμα να πάρει χωρίς ωστόσο η κατάσταση να αλλάξει προς το καλύτερο για την ομάδα αφού το σκορ έφτασε στο 18-10. Πάντως οι πράσινες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, μείωσαν σε 19-15 αλλά ακολούθησε χαμένη κόντρα επίθεση της Γκούζου (20-15) ενώ στο 23-20 η Κρουκ με επίθεση και άσος τελείωσε το σετ.

Με την Νούσια στο βασικό σχήμα (είχε μπει από τα μισά του β’ σετ) ο ΠΑΟ μπήκε ξανά στο παιχνίδι πληρώνοντας την ΑΕΚ με το ίδιο νόμισμα. Μεγάλη πίεση στο σερβίς, που διευκόλυναν τη δουλειά του στο μπλοκ και το σκορ από 5-6 έγινε 5-10, ενώ το 7-14 έγινε 7-16 με τις κιτρινόμαυρες να μην έχουν λύσεις πουθενά και το 2-1 να γίνεται πολύ εύκολα.

Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 1-3 στο ξεκίνημα του δ’ σετ, όμως η ΑΕΚ γρήγορα κάλυψε τη διαφορά (4-4) και με άσος της Καβαθά έφτασε στο +3 (13-10) και στο +5 (17-12) με δύο πόντους της Γιακουμή. Ο ΠΑΟ με μπλοκ της Τσίμα στον Γιόσοβιτς μείωσε σε 22-19, αλλά η Γιακουμή που ήταν εξαιρετική στο δ’ σετ με συνεχόμενους πόντους οδήγησε την ΑΕΚ στο τελικό 3-1.

Μετά το τέλος του αγώνα, η ανδρική ομάδα της Ένωσης που βρέθηκε στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας μαζί με το Κύπελλο του League Cup, κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο για να έχουμε έτσι τη διπλή αποθέωση των δύο ομάδων από τους οπαδούς της ΑΕΚ.

«Στα δυο πρώτα σετ κυριαρχήσαμε, εφαρμόζοντας την τακτική μας αλλά στο τρίτο σετ χαλαρώσαμε, κουραστήκαμε και το χάσαμε εύκολα. Στο δ’ όμως βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα και φτάσαμε στη δίκαιη νίκη. Σήμερα θεωρώ είχαμε ένα ρεσιτάλ διαιτησίας.», είπε αρχικά ο Αποστόλης Οικονόμου και συμπλήρωσε: «Ο Παναθηναϊκός θα μπει στην τετράδα γιατί είναι μια πολύ καλή ομάδα κι όποιος την υποτιμήσει θα έχει μπλεξίματα. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για τους επόμενους δύο μήνες που θα κριθούν οι τίτλοι».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του ΠΑΟ Γιώργος Ρούσης σημείωσε: «Πετάξαμε δύο σετ, αφού αργήσαμε πάρα πολύ να μπούμε στο ματς και να προσαρμοστούμε. Όταν παίζεις σ’ αυτό το γήπεδο με την ΑΕΚ πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος από τον πρώτο πόντο, κι ειδικά απέναντι σε μια ομάδα που έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν. Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των αθλητριών μου».

Τα σετ: 25-18, 25-20, 14-25, 25-21
ΑΕΚ (Οικονόμου): Καβαθά 10 (6/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιόσοβιτς 21(19/38 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (9/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 40% άριστες), Κρουκ 14 (11/25 επ., 3 άσοι, 77% υπ. – 54% άριστες), Γιακουμή 12 (9/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (51% υπ. – 31% άριστες) / Φερνάντεθ, Λαδένη, Πασσιά, Τοτσίδου 1

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (2/8 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (14/34 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 2 (2/12 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Τσίμα 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 18% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (40% υπ. – 30% άριστες) / Αντουβά, Νούσια 5 (5/14 επ., 36% υπ. – 27% άριστες), Τσατσούρη.