Διπλό στην Πάτρα ο ΠΑΟΚ

Σπουδαίο διπλό πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Πάτρα, 81-77 τον Απόλλωνα για τη 17η αγωνιστική της Α1.Ο Δικέφαλος έφτασε τους 28 βαθμούς και έκανε ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της 4ης θέσης. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χαραλαμπίδης με 26 πόντους, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Τσαϊρέλης με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Μοιραίος για τους Πατρινούς, οι οποίοι επέστρεψαν από το -13 του ημιχρόνου, ο Ρος με 0/2 βολές στα 11" πριν από το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν στο 77-80.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Απόλλωνα να πετυχαίνει μίνι ανατροπή, μετατρέποντας το εις βάρος του 10-15 του 6′ στο υπέρ του 19-15, χάρη στο ξέσπασμα του Λένι Ντάνιελ. Ο Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς στο +2 (19-17), για να ακολουθήσει το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου. Τσαϊρέλης και Χαραλαμπίδης οδήγησαν επιθετικά τον Δικέφαλο, που κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος με σημαντικό προβάδισμα 13 πόντων.

Ο Απόλλων κατάφερε αρχικά να μη χάσει την επαφή του με το σκορ και σταδιακά να ροκανίσει τη διαφορά, μπαίνοντας στην τελική ευθεία από το -7 (57-64). Στη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου κορυφώθηκε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, που προσπέρασαν στο 36′ (70-67), ωστόσο η εμπειρία του ΠΑΟΚ μέτρησε στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, με τον Δικέφαλο να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 32-45, 57-64, 77-81.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Ρος 16(2), Αργυρόπουλος 14(1), Καπερώνης, Ντάνιελ 14, Ουίλσον 13(3), Λιανός, Πέτροβιτς 3(1), Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς, Μπολντς 13(1 τρ., 8 ριμπ., 7 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 14(1), Κούπερ 6(0/4 τρ.), Χαραλαμπίδης 26(6), Τσόχλας, Τσαϊρέλης 23(8 ριμπ.), Δέδας 2, Μαργαρίτης 2, Καλλές, Μπόγρης 7, Κασελάκης 1.