Διπλό η Λεβερκούζεν στη Γκλάντμπαχ

Με γκολ του Κορεάτη Σον στο 62ο λεπτό η Λεβερκούζεν πέρασε νικηφόρα (0-1) από την έδρα της Γκλάντμπαχ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής στην Bundesliga.
Οι "ασπιρίνες" σημείωσαν την 6η τους εκτός έδρας νίκη σε 10 αγώνες και ξέφυγαν 7 βαθμούς από την 3η Ντόρτμουντ, έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι περισσότερο.

Από την άλλη, τα "πουλάρια" γνώρισαν την 2η εντός έδρας ήττα τους σε 10 ματς και τρίτη συνεχόμενη γενικότερα με την έναρξη του β’ γύρου της Bundesliga, αποδεικνύοντας ότι είναι μια άλλη ομάδα σε σχέση με αυτή που μας είχε συνηθίσει στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε με σουτ ο Σον στο 62ο λεπτό χαρίζοντας το τρίποντο στους φιλοξενούμενους…

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Τερ Στέγκεν, Νόρντβαϊτ, Γιάντσκε, Στραντζλ, Βεντ, Κράμερ, Τζάκα (83’ Γιουνς), Χέρμαν (67’ Χργκότα), Αράνγκο (83’ Μλαπά), Ράφαελ, Κρούσε.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χίλμπερτ, Τοπράκ, Σπάχιτς, Τσαν, Ρόλφες, Μπέντερ, Κάστρο, Σαμ (69’ Ντερντιγιόκ), Σον (81’ Χέγκελερ), Κίσλινγκ (91’ Βόλσιντ).