Νίκη – ανάσα για Παμβοχαϊκό, 3-1 τη Λαμία

Ο Παμβοχαϊκός σημείωσε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Γ.Σ.Λαμία στο ντέρμπι για την 8αδα και την επιβίωση που έγινε στο Βραχάτι. Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη έχοντας πρωταγωνιστές τους Ντόκιτς, Κανέλλο και όπλο το μπλοκ που απέφερε 13 πόντους πήρε τη νίκη και μάλιστα λίγες ημέρες μετά το 3-0 που είχε νικήσει τους ρουμελιώτες για το Κύπελλο.

Ο Παμβοχαϊκός σημείωσε την 4η νίκη του και το τρίτο τρίποντο συνολικά στο πρωτάθλημα και μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά από τη Λαμία η οποία ωστόσο κράτησε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας διότι στον Α΄γύρο είχε νικήσει 3-0 σετ. Η Λαμία υστέρησε στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο σετ, καθώς έβγαλαν αρκετές άμυνες και ήταν αποτελεσματικοί στην κόντρα επίθεση. Ξέφυγαν στο σκορ με 16-11 και 19-13, αλλά η Λαμία, επέστρεψε, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Παμβοχαϊκού και πλησίασε στον πόντο 22-21 μετά από λάθος του Κουζούνη. Με σερί 3-0, όμως, από επιθέσεις των Ποτότσνικ, Ντόκιτς και ένα λάθος του Τζ. Παπαδόπουλου, έγινε το 25-22.

Στο 2ο σετ, οι ρόλοι άλλαξαν, μια και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και κυρίως χάρη στο καλό σερβίς τους, έφτασαν στο 4-10 με άσσο του Βανς. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 8-10 με μπλοκ του Δρογκάρη, αλλά στη συνέχεια προδόθηκε από τα λάθη του και την έλλειψη καθαρού μυαλού. Με καλά σερβίς από Δημητριάδη, Όλιεμαν, το μπλοκ να δουλεύει σωστά και τον Ολλανδό διαγώνιο να τελειώνει τις περισσότερες μπάλες, η Λαμία ξέφυγε με 14-23 και τελείωσε το σετ με 17-25.

Στα δύο τελευταία σετ έγινε μάχη, με τη πλάστιγγα να γέρνει στο τέλος υπέρ της ομάδας του Καζάζη. Η είσοδος του Κράουζε έδωσε δύναμη στο μπλοκ και το σερβίς των γηπεδούχων. Ο Καναδός μαζί με τον Ντόκιτς, τον εξαιρετικό και πάλι Κανέλλο και τον Χρήστο Παπαδόπουλο με τα 6 μπλοκ συνολικά, έκαναν τη διαφορά για τον Παμβοχαϊκό. Στο 3ο σετ, με τριπλό μπλοκ πάνω στον Όλιεμαν έγινε το 21-16, για να τελειώσει το σετ (25-18) με νέο μπλοκ.

Ο Παμβοχαϊκός είχε μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων στο 4ο σετ, αλλά ο Όλιεμαν με 2 άσσους έκανε το 21-21. Ο Κανέλλος έγραψε το 22-21 και ο Μάρκου με μπλοκ στον Ριζόπουλο το 23-21. Ο Όλιεμαν, κορυφαίος της Λαμίας μείωσε σε 23-22 και ο Χρ. Παπαδόπουλος με μπλοκ στον Βανς, έφερε ξανά στο +2 τον Παμβοχαϊκό. Νέα απάντηση από τον Ολλανδό, για να τελειώσει τελικά το σετ (25-23) και το ματς με επίθεση του Ντόκιτς, ο οποίος είχε 22 πόντους.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βουδούρης