48 χρόνια, με 48 στην επανάληψη!

Είναι πράγματι εντυπωσιακό αυτό που συμβαίνει με τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μίτσελ πέρασε νικηφόρα και από τη Βέροια, φτάνοντας τα 10 (από τα 24) παιχνίδια στα οποία έχει σκοράρει τουλάχιστον 4 γκολ! Σχεδόν μισό αιώνα είχε να βάλει 5 γκολ σε ένα ημίχρονο εκτός έδρας, ενώ με τα 5 στη Βέροια ξεπέρασε τα 2.200 στην επαγγελματική Α’ Εθνική!Συγκεκριμένα έχει βάλει:
4 σε Πανθρακικό, ΠΑΟΚ, Πλατανιά, Ξάνθη, Καλλονή
5 σε ΟΦΗ, Λεβαδειακό, Απόλλωνα, Βέροια
6 στην Βέροια

Αυτό αναδεικνύει ακόμη περισσότερο την επιτυχία των Παναιτωλικού και Ατρόμητου, οι οποίοι είναι μέχρι στιγμής οι μοναδικές ομάδα σε Ελλάδα και Ευρώπη, που κράτησαν την ερυθρόλευκη επίθεση στο μηδέν (0-0 σε Αγρίνιο και Περιστέρι). Αυτές είναι και οι μοναδικές απώλειες του Ολυμπιακού στις πρώτες 24 αγωνιστικές.

Με 70 γκολ, έχει μακράν την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, επίτευγμα το οποίο οφείλεται κυρίως στο… δεύτερο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τα 70 αυτά γκολ, έχει πετύχει μόλις τα 22 στο πρώτο 45 λεπτο! Ητοι τα 48 στην επανάληψη (68,5%)!

Μάλιστα, σε 9 παιχνίδια δεν είχε σκοράρει καν στο πρώτο ημίχρονο (11 αν συνυπολογίσουμε και τα ματς σε Αγρίνιο και Περιστέρι, που ούτως ή άλλως δεν σκόραρε). Με τους Παναθηναϊκό, Πανιώνιο, Ατρόμητο, Καλλονή, Αστέρα, Λεβαδειακό, Βέροια (όλα 0-0) και με τον Πλατανιά από τον οποίο έχανε 1-0 στα Χανιά!

Το 1 από το 1 με Καλλονή

Εκτός έδρας έχει σημειώσει 31 γκολ σε 12 παιχνίδια (39 σε 12 στο Καραϊσκάκη), τη στιγμή που καμία άλλη ομάδα δεν έχει ξεπεράσει τα 19 μακριά από το γήπεδό της!

Πρώτος σκόρερ παραμένει με 14 γκολ ο Μήτρογλου (σε 14 συμμετοχές) και ακολουθούν οι Σαβιόλα (11), Ολαϊτάν – Κάμπελ (7) και Ντομίνγεζ (5).

Με τα 5 γκολ που πέτυχε στη Βέροια ξεπέρασε τα 2.200 στην ιστορία του στην επαγγελματική Α’ Εθνική (από το 1979-80). Έχει συνολικά 2.204 και ακολουθεί ο Παναθηναϊκός με 2.036 τέρματα,.

Σημειώνεται ότι εκτός έδρας είχε να πετύχει 5 γκολ σε ένα ημίχρονο από τις 12 Ιουνίου 1966. Ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει 5-0 στα Τρίκαλα την ομώνυμη ομάδα και είχε εξασφαλίσει το πρωτάθλημα μια αγωνιστική πριν το τέλος του. Την τελευταία αγωνιστική νίκησε 3-0 τον Απόλλωνα. Τα γκολ είχαν πετύχει οι Σιδέρης στο 55′ (πεν.) και το 60′, Μποτίνος στο 79′ και Βασιλείου στο 83′ και το 87′.