Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός, 90-53 τον Αρη

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 90-53 του Αρη στο κλειστό Δύο Αοράκια του Ηρακλείου και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για την σεζόν 2013-14. Εξαιρετική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο (35-7) για την ομάδα του Πεδουλάκη, με τους πράσινους να φτάνουν άνετα στην τρίτη συνεχόμενη κατάκτηση και 15η στην ιστορία τους.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του τελικού στο ξεκίνημα. Σε… διαγωνισμό τριπόντων μετέτρεψαν οι δύο ομάδες τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 13-12, στο 5′.

Με τρίποντο του Μποχωρίδη, ο Αρης πέρασε μπροστά με 15-13, αλλά με τους Παππά και Ματσιούλις, οι πράσινοι έτρεξαν σερί 5-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 18-15, στο 9′.

Πελεκάνος και Γκίκας ισοφάρισαν σε 18-18 για τους κιτρινόμαυρους, με τον Ούκιτς να σκοράρει στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου και να δίνει προβάδισμα +2 στην ομάδα του Πεδουλάκη (20-18).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Φώτση και Κάρι, έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε με +7 (25-18), στο 13′.

Σε εκείνο το σημείο, οι Πελεκάνος και Αθηναίου ανέλαβαν δράση, με την ομάδα του Μίνιτς να απαντάει με ένα δικό της 7-0 και να ισοφαρίζει σε 25-25, στο 15′.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Αθηναίου και Μποχωρίδη να δίνουν… αέρα +4 στον Αρη (33-29), με τους Μαυροκεφαλίδη και Κάρι να απαντούν και να ισοφαρίζουν σε 33-33 για τον Παναθηναϊκό, στο 18′.

Αθηναίου και Βεζένκοφ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα με +5 στους θεσσαλονικείς (38-33), με το Τριφύλλι να απαντάει με επιμέρους 7-2, με τους Διαμαντίδη, Κάρι και Μπατίστ και να ισοφαρίζει σε 40-40, στο 20′.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο. Με όπλα την εξαιρετική άμυνα και την ευστοχία στα τρίποντα, με τους Κάρι, Φώτση, Μπατίστ και Διαμαντίδη, οι πράσινοι έκαναν σερί 15-0 και ξέφυγαν με 55-40, στο 24′.

Με τους Τσακαλέρη και Πελεκάνο, ο Αρης μείωσε στο -11 (46-57), αλλά η συνέχεια του δεκαλέπτου ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Πεδουλάκη.

Με τους Λάσμε, Ματσιούλις, Ούκιτς και Κάρι, ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους 18-1 σε τέσσερα λεπτά και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με +28 (75-47), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Παρά τις πολλές αλλαγές του Πεδουλάκη, το συγκρότημα του Μίνιτς δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά.

Με τους Λάσμε, Γιάνκοβιτς και Παππά, ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 15-6, επικράτησε με 90-53 του Αρη και κατέκτησε εύκολα το 15ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 20-22, 35-7, 15-6.