Εμεινε ζωντανός ο Ικαρος, 81-74 τα Τρίκαλα

Μετά από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (31-12), ο Ικαρος επικράτησε με 81-74 των Τρικάλων στην Χαλκίδα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 και πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. 5-13 για την ομάδα της Χαλκίδας, 6-12 για την ομάδα των Τρικάλων.Ρίτσαρντς (16 π.), Ρόμπερσον (16 π.), Γκαγκαλούδης (14 π.), Ασκα (13 π.) και Στρναντ (11 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Γιαπλέ.

Εβανς (19 π.), Πάνος (12 π.), Περούνιτσιτς (12 π.) και Γιούιν (11 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Φλεβαράκη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με +9 (22-13), μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοση τους, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, με τα Τρίκαλα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +10 (42-32).

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ικαρος επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του σε άμυνα και επίθεση, έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 31-12, πήγε στην τέταρτη περίοδο με +9 (63-54).

Με τρίποντα των Γιούιν και Περούνιτσιτς, τα Τρίκαλα μείωσαν στους τρεις (73-76) στο 38′, αλλά η ομάδα του Γιαπλέ έμεινε ψύχραιμη και πήρε τη νίκη.

Ο Γκαγκαλούδης, με 2/2 βολές έκανε το 78-73, ο Περούνιτσιτς αστόχησε σε τρίποντο και ο Ασκα "κλείδωσε" στο 39′ τη νίκη της ομάδας του, γράφοντας το 80-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 19-20, 31-12, 18-20.