Διπλό για την Ιντερ, 2-1 την Φιορεντίνα

Το πρώτο της διπλό στο 2014 πέτυχε η Ιντερ, που επικράτησε με 2-1 της Φιορεντίνα στο Stadio Artemio Franchi, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Serie A. Με την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, η ομάδα του Ματσάρι μείωσε την διαφορά της στους πέντε βαθμούς από το συγκρότημα του Μοντέλα. Την επανεμφάνιση του με τους γηπεδούχους έκανε ο Μάριο Γκόμες.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και μόλις στο 15’… άγγιξαν το 1-0, όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση ο Παλάσιο σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Νέτο.

Οι νερατζούρι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και οι προσπάθειες τους καρποφόρησαν στο 34′, όταν μετά από πάσα του Γκουαρίν, ο Παλάσιο πρόλαβε την έξοδο του Νέτο και άνοιξε το σκορ για την Ιντερ.

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η ομάδα του Ματσάρι πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα, 1-0.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους βιόλα, αφού μόλις στο 46′ κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον Κουαδράδο να νικάει τον Χαντάνοβιτς με σουτ έξω από την περιοχή.΄

Μετά το 1-1, η ομάδα του Μοντέλα ανέβασε την απόδοση της, ωστόσο οι μιλανέζοι ήταν αυτοί που βρήκαν τρόπο να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα.

Στο 65′, ο Ναγκατόμο έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Ικάρντι, με πλασέ στην κίνηση, νίκησε τον Νέτο και έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια να ισοφαρίσουν για δεύτερη φορά, φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από γύρισμα του Μάτρι, ο Γκόμες δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής: