Τα Τρίκαλα το ντέρμπι, 77-70 τον Κολοσσό

Μετά από ένα ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος, τα Τρίκαλα επικράτησαν με 77-70 του Κολοσσού εντός έδρας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1. 7-12 και για τις δύο ομάδες.Εβανς (16 π.), Ματαλών (13 π.), Γιούιν (12 π.) και Γιαννακίδης (12 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Φλεβαράκη.

Οσμπι (18 π.) και Τσαρ (12 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Πρίφτη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με όπλο τους την ευστοχία στα τρίποντα, προηγήθηκαν με +12 (18-6), στο 6′.

Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Εβανς, Γιούιν και Γιαννακίδη, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -7 (17-24).

Τα Τρίκαλα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και στο 14′ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 28-28.

Ωστόσο, ο Κολοσσός δεν άφησε τους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +2 (42-40).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Με τρίποντο του Τσαρ στην εκπνοή, οι ροδίτες πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +3 (55-52).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 37′ (65-63), όταν σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Φλεβαράκη παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη, είχε καλές επιλογές στην επίθεση και έφτασε στη νίκη, με το τελικό 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 23-18, 12-13, 25-15.