Ματσάρα στο Anfield με νικήτρια την Λίβερπουλ, στις καθυστερήσεις η Νιούκαστλ

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Λίβερπουλ επικράτησε με 4-3 της Σουόνσι στο Anfield, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Premier League. Τρίποντο στις καθυστερήσεις για Νιούκαστλ, 1-0 την Αστον Βίλα στο St. James’ Park.Στο -4 από την κορυφή της Premier League έμεινε η Λίβερπουλ, που επικράτησε δύσκολα με 4-3 της Σουόνσι στο Anfield, πετυχαίνοντας παράλληλα την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστές των Reds οι Στάριντζ και Χέντερσον, που πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ για τους Κύκνους δύο γκολ πέτυχε ο Μπόνι και ένα ο Σέλβεϊ.

Ο Ντάνιελ Στάριτζ σκοράρει για έβδομη συνεχόμενη αγωνιστική και έφτασε τα 16 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ ο Λουίς Σουάρες δεν έχει βρει δίχτυα για πέντε σερί ματς (τέσσερα πρωταθλήματος).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, με τον Στάριντζ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3′ και τον Χέντερσον να διπλασιάζει το προβάδισμα της ομάδας του Ρότζερς στο 20′!

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και στο 23′ μείωσαν σε 1-2, με εξαιρετικό πλασέ του Σέλβεϊ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Μπόνι ισοφάρισε σε 2-2 για τους ουαλούς!

Παρά το σοκ του 2-2, η Λίβερπουλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με τον Στάριντζ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 36′ και να στέλνει την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 3-2.

Για άλλη μία φορά στον αγώνα, η Σουόνσι ισοφάρισε σε 3-3, με πέναλτι του Μπόνι, αλλά ο Χέντερσον έδωσε τη νίκη στην Λίβερπουλ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 74′.

Στο St. James’ Park, η Νιούκαστλ δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην Αστον Βίλα, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τους τρεις βαθμούς με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Ρεμί, ο οποίος έδωσε τη νίκη στις Καρακάξες, με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής:
Σάββατο (22/2)
Τσέλσι – Εβερτον 1-0 (90’+3′ Τέρι)
Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον 3-1 (20′ Τζάρβις, 23′ Κόουλ, 71′ Νόλαν – 8′ Γιοσίντα)
Γουέστ Μπρομ – Φούλαμ 1-1 (86′ Βύντρα – 28′ Ντεζάγκα)
Μάντσεστερ Σ. – Στόουκ Σίτι 1-0 (70′ Τουρέ)
Κάρντιφ Σίτι – Χαλ Σίτι 0-4 (18′ Χάντλστοουν, 38′, 57′ Γέλαβιτς, 68′ Λίβερμορ)
Αρσεναλ – Σάντερλαντ 4-1 (5′, 31′ Ζιρού, 42′ Ροζίτσκι, 57′ Κοσιελνί – 81′ Τζιακερίνι)
Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γ. 0-2 (62′ πέν. Φαν Πέρσι, 68′ Ρούνεϊ)

Κυριακή (23/2)
Λίβερπουλ – Σουόνσι Σίτι 4-3 (3′, 36′ Στάριντζ, 20′, 74′ Χέντερσον – 23′ Σέλβεϊ, 27′, 48′ πέν. Μπόνι)
Νιούκαστλ – Αστον Βίλα 1-0 (90’+2′ Ρεμί)
18:00 Νόριτς Σίτι – Τότεναμ