Διπλό με Ράιτ ο Παναθηναϊκός, 69-64 τον Πανιώνιο

Με τον Ζακ Ράιτ να κάνει ντεμπούτο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα με 69-64 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1. 18-1 για τους πράσινους, 13-6 για τους κυανέρυθρους.Λάσμε (12 π.), Ματσιούλις (10 π.), Ράιτ (9 π.) και Παππάς (8 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Πεδουλάκη.

ΜακΚόλουμ (27 π.), Κάρτερ (10 π.) και Μπατής (8 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με τους Μπατή και Λάνγκφορντ, προηγήθηκαν με 5-0, στο 2′.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην συνέχεια και με τους Παππά, Ούκιτς, Μπράμο και Λάσμε, έκαναν σερί 9-0 και πήραν προβάδισμα με +4 (9-5), στο 6′.

Με τους Σκορδίλη και Μπατή, οι κυανέρυθροι απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με +1 (10-9) στο 7′, με τον Γκιστ να ισοφαρίζει για τους πράσινους σε 10-10, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Ράιτ, Γκιστ, Ματσιούλις και Παππά, έκανε επιμέρους 10-4 και ξέφυγε με +6 (20-14), στο 15′.

Με τους Κάρτερ και ΜακΚόλουμ, ο Πανιώνιος απάντησε με σερί 5-0 και μείωσε στον πόντο (19-20), στο 17′, αλλά οι Ράιτ και Διαμαντίδης έδωσαν εκ νέου… αέρα +5 στο Τριφύλλι (26-21), στο 19′.

Με δύο βολές του Κυρίτση, ο Πανιώνιος πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -3 (23-26).

Η ομάδα του Πεδουλάκη αύξησε την πίεση στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Λάσμε, Φώτση, Διαμαντίδη, Ράιτ, Παππά και Γκιστ, έκανε επιμέρους 16-8 και ξέφυγε με +11 (42-31), στο 28′.

Σε εκείνο το σημείο, το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου αντέδρασε και με τους ΜακΚόλουμ και Λάνγκφορντ, απάντησε με επιμέρους 7-1 και μείωσε στο -5 (38-43), στο 30′.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τους Λάσμε, Ράιτ και Ματσιούλις, έκαναν επιμέρους 9-2 και ξέφυγαν με +12 (52-40), στο 32′, διαφορά που κράτησαν μέχρι το 34′ (54-42).

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοση τους στην άμυνα και με τους ΜακΚόλουμ, Κάρτερ και Μπατή, μείωσαν στο -4 (57-61), στο 39′, δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο Μπράμος έδωσε προβάδισμα +6 στον Παναθηναϊκό (63-57), ενώ στην συνέχεια Λάσμε και Μπατής χρεώθηκαν από μία τεχνική ποινή.

Στα 45” για το τέλος, ο ΜακΚόλουμ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ σε μία φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, καθώς ο αμερικανός πέτυχε το καλάθι το οποίο δεν μέτρησε.

Ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 59-63 στα 35” πριν το τέλος, ενώ ο Ματσιούλις απάντησε με 2/2 στα 28” για το 65-59. Στα 15”, ο Μίλμπουρν με τρίποντο μείωσε σε 62-65, με τον Λάσμε να κάνει το 67-62 με 2/2 στα 14”.

Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος έκανε λάθος, ο Φώτσης ευστόχησε στις βολές (69-62) και το τελικό 64-69 έγραψε ο ΜακΚόλουμ.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 13-16, 15-17, 26-26.