Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση…

Για έκτο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός δεν καταφέρνει να κερδίζει παρότι έχει προηγηθεί στο σκορ
Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία, μετά την ήττα του Αστέρα στην Λιβαδειά, να αυξήσει τη διαφορά του από την πέμπτη θέση, μετά την εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στον Εργοτέλη.

Μπορεί οι πράσινοι να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία του αγώνα και τη συμπεριφορά των φιλοξενούμενων στα τελευταία είκοσι λεπτά, αν μείνουν όμως μόνο σε αυτό, τότε χάνουν την ουσία.

Και ποια είναι η ουσία; Πως για έκτο παιχνίδι το "τριφύλλι" καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και στη συνέχεια να μην κερδίσει. Συνολικά μετρά δυο ήττες και τέσσερις ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (2-1 και 1-1).

Άλλο ένα στοιχείο που μας έκανε εντύπωση από τα έξι αυτά ματς, είναι το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός στα μισά από αυτά, έχει δεχθεί γκολ στο ίδιο χρονικό σημείο! Στο 47′ (δυο φορές) και το 48′.

Κάτι, που σημαίνει πως με την έναρξη του β’ μέρους οι πράσινοι… ξεχνιούνται στα αποδυτήρια.

Αξιο αναφοράς είναι επίσης πως μόλις στο ένα παιχνίδι δέχθηκε το γκολ προς το τέλος του αγώνα (με ΟΦΗ 1-1 στο 86) και αυτό αφού έμεινε με δέκα παίκτες. Στα υπόλοιπα ματς οι πράσινοι δέχονται γκολ μέχρι το 65ο λεπτό και, θεωρητικά, έχουν τον απαραίτητο χρόνο για να επιστρέψουν.

Αναλυτικά:

3η: 31/08/13    Παναθηναϊκός – Βέροια    (1-0) 1-1 (Αμπεντ 44′ – Μπεν 54′)

7η: 06/10/13     ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός    (0-1) 2-1 (Μπεργκ 21′ – Στοχ 27′, Αθανασιάδης 48′)

13η: 30/11/13     Απόλλων – Παναθηναϊκός    (0-1) 1-1 (Μπεργκ 6′ – Παντελιάδης 47′)

15η: 14/12/13     Παναθηναϊκός – Ατρόμητος Αθηνών (1-0) 1-2 (Μπεργκ 42′ – ΙΓκλέσιας 60′, 65′)

22η: 01/02/14     ΟΦΗ – Παναθηναϊκός     (0-1) 1-1 (Κλωναρίδης 39′ – Ζε 86′) (Ρισβάνης 85′ κόκκινη)

26η: 23/02/14     Παναθηναϊκός – Εργοτέλης    (1-0) 1-1 (Πράνιτς 19′ – Μπαντιμπαγκά 47′)