Διπλό στο Παλέ ο Απόλλων!

Μεγάλο διπλό στο Παλέ πέτυχε ο Απόλλων Πατρών, επικρατώντας 75-67 του Αρη στην παράταση, στο ματς που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής.Με τη νίκη αυτή οι Πατρινοί αφενός έκαναν άλμα για την παραμονή τους, αφού πλέον έχουν… αέρα τριών νικών από Ικαρο και Ηλυσιακό και αφετέρου έβαλαν υποθήκη για τα πλέι οφ, καθώς ανέβηκαν στην 8η θέση!

Από την πλευρά του ο Αρης, που έχασε στην κανονική διάρκεια του αγώνα να πάρει τη νίκη, μένει στο γκρουπ των ομάδων που βρίσκονται στην 9η θέση με 26 βαθμούς (μαζί με Κολοσσό, Τρίκαλα και ΑΓΟΡ).

Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν δύο ευκαιρίες στο φινάλε της τέταρτης περιόδου, αρχικά με τον Πελεκάνο και στη συνέχεια με τον Αθηναίου, που πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση (διάρκειας 3"), σουτάροντας από μακριά για 3π. Ο Απόλλων κυριάρχησε στο έξτρα πεντάλεπτο, το οποίο κέρδισε με επιμέρους σκορ 12-4.

Ο Ουίλσον με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που είχαν σε μεγάλη μέρα και τον Ρος (20π.). Αθηναίου με 19 και Βεζένκοφ με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Αρη.

Ο Απόλλων μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Ουίλσον πήρε διαφορά 5π. (14-9) στα μισά της περιόδου. Ο Αρης, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του, πλησίασε στον πόντο στο τέλος της περιόδου.

Το πρώτο… κίτρινο προσπέρασμα ήρθε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με κάρφωμα του Σαρικόπουλου, ωστόσο οι Πατρινοί βρήκαν τις απαντήσεις και με τους  Μπολντς, Πέτροβιτς και Ρος έτρεξαν σερί 10-0, το οποίο τους έβαλε μπροστά με 33-25 στο 17′. Ο Αρης απάντησε με επιμέρους σκορ 11-2 κι έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα 1π. (36-35).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι κίτρινοι κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά με 6π. (23′, 43-37), ωστόσο ο Απόλλων όχι απλώς και μόνο δεν έχασε την επαφή του με το σκορ, αλλά… επανήλθε, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 52-51.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο, φτάνοντας στο τελικό 63-63. Στην παράταση οι Πατρινοί κυριάρχησαν, παίζοντας εκπληκτική άμυνα και υποχρεώνοντας τον Αρη σε ενεργητικό μόλις 4π. σε πέντε λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-35,  52-51, 63-63, 67-75.

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 2, Πελεκάνος 13(2), Γκίκας, Τσακαλέρης 3, Ασημακόπουλος 6, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 14(2/8 τρ.), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος 4(1), Αθηναίου 19(3).

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Ρος 20(7/16 δίποντα), Αργυρόπουλος 1, Ντάνιελ 14, Ουίλσον 15(2 τρ., 9 ριμπ.), Λιανός 4, Πέτροβιτς 8(2), Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς, Μπολντς 13(1 τρ., 7 ριμπ.)