Τρίποντο και κορυφή η Κηφισιά

Τη 13η νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε η Κηφισιά και σε συνδυασμό με την ήττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στη Λαμία πέρασε και πάλι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας στο ρετιρέ με Ολυμπιακό και Φοίνικα Σύρου.Ωστόσο, η Κηφισιά έχει καλύτερο συντελεστή βαθμών στην τριπλή ισοβαθμία. Ο Παμβοχαϊκός δεν κατάφερε να πάρει κάποιο βαθμό και έμεινε στην 9η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς.

Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή στην βασική εξάδα της Κηφισιά των Γιοβάνοβιτς, Σουλτανόπουλου ύστερα από περίπου ένα μήνα. Παρόλα αυτά, ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 1-0 σετ έχοντας από την αρχή προβάδισμα που έφτασε μέχρι και το +7 (21-14). Η Κηφισιά που έδειξε έξω από τα… νερά της συνήλθε προς το τέλος του σετ και μείωσε τη διαφορά.

Από το 2ο σετ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πήρε σταδιακά τον έλεγχο στον αγώνα με όλους τους παίκτες της να αγγίζουν το τέλειο. Πρώτα σταθεροποίησαν την υποδοχή τους και μετά βγήκαν γρήγορα στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Παμβοχαϊκός δεν απείλησε ξανά στο σκορ και είχε παθητικό ρόλο στην εξέλιξη του σκορ.

Διαιτητές: Μουλά Λεμ, Μυλωνάκης