Διπλό στη Ρόδο ο ΚΑΟΔ!

Συνέχεια στην εξαιρετική του πορεία στην Basket League έδωσε ο ΚΑΟΔ, που για την 20ή αγωνιστική νίκησε 76-70 τον Κολοσσό στη Ρόδο!Με τη νίκη αυτή, την 10η συνολικά στο πρωτάθλημα και 4η μακριά από τη Δράμα, ο ΚΑΟΔ έφτασε τους 30 βαθμούς, ουσιαστικά… καθάρισε με την 6η θέση και πλέον κυνηγά την ΑΕΝΚ που με 31 είναι στην 5η.

Στον αντίποδα, ο Κολοσσός εξακολουθεί να είναι εκτός επικίνδυνης ζώνης, αλλά σίγουρα με 27 βαθμούς δεν μπορεί να αισθάνεται άνετα, σε ό,τι αφορά την παραμονή.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-6 στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ισορροπήσουν το ματς και να ισοφαρίσουν σε 6-6. Ο Τζόουνς κάνει το 6-8 και ο Μπάβτσιτς με τρίποντο έκανε το 7-11 στο πέμπτο λεπτό του ματς. Ο Σμιθ μείωσε σε 9-11 και ο Σίμπσον με τρίποντο έκανε το 12-11. στο 6′. Ο Μπράουν σημείωσε το 12-13 και ο Σμιθ με κάρφωμα πέτυχε το 14-13.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 26-21. Ο Μάρκοβιτς με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 21-30. Ο Μπράουν με 2/2 βολές έκανε το 23-030 και ο Γεωργαλής μείωσε σε 25-32. Ο Μπάβτσιτς με τρίποντο πέτυχε το 27-38 και ο Ζάρας με εύστοχο σουτ τριών πόντων 15 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο σημείωσε το 32-43. Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με 34-43, ύστερα από καλάθι του Παπαντωνίου.
Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Σμιθ έπειτα από μία δύο βολές να μειώνει σε 40-45. Ο Κόμματος μείωσε σε 42-45 και ο Μπάβτσιτς με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (42-47). Ο Μπράουν με δύο εύστοχες βολές έκανε το 42-49 για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με 51-52, έπειτα από καλάθι του Νέστορα Κόμματου.
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα. Ο Στεφανίδης με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 35′ έκανε το 61-61, ενώ ο Μπράουν έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (61-63). Ο Τζόουνς έκανε το 68-72 με τρίποντο στο 39′ για να πάρουν τελικά οι φιλοξενούμενοι το σπουδαίο θετικό αποτέλεσμα με 76-70 και να αναρριχηθούν στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League ΟΠΑΠ.
Τα δεκάλεπτα: 21-26, 34-43, 51-52, 70-76.